Edit

(TV Series)

(2020)

Full Cast & Crew

Directed by 

Malcolm Venville

Writing Credits (in alphabetical order)  

Nicholas Greene
Frederick Rendina ... (writer)

Cast  

Justin Salinger ... Ulysses S. Grant
Other cast:
Camilla Wolfson ... Young Julia
Francis Chouler ... John Rawlins
Carel Nel Carel Nel ... Abraham Lincoln
DeVille Vannik ... Miner #2
Brian Heydenrych Brian Heydenrych ... Robert E. Lee
Gabriel Harry Meltz Gabriel Harry Meltz ... Grant Staff Officer
Ross Grant ... Colonel Pleasants
Rowan Studti ... General Sheridan
Dianne Simpson Dianne Simpson ... Julia Grant
Darron Araujo Darron Araujo ... Mark Twain
Jerrod Pope Jerrod Pope ... Frederick Douglass
Nicholas Dallas Nicholas Dallas ... Major Lewis Merrill

Produced by 

Mary Abramson ... archival producer
Alexander H. Browne ... series producer
Elizabeth Bull ... co-executive producer
Ron Chernow ... executive producer
Jennifer Davisson ... executive producer
Leonardo DiCaprio ... executive producer
Mary Donahue ... executive producers: History
Michael Hampton ... co-executive producer
Brendan Hermes ... executive producer: Outpost Digital NY
Petra Hoebel ... supervising producer
Jon Kamen ... executive producer
Eli Lehrer ... executive producer: History
Alexandra Miller ... associate producer: Documentary
Nicole Pusateri ... supervising producer
Frederick Rendina ... senior story producer
Dave Sirulnick ... executive producer
Marisa Soneman ... line producer: Film Afrika
Fisher Stevens ... executive producer
James Uminowicz ... senior producer: Outpost Digital NY
Rudi Van As ... executive producer: Film Afrika
Brian Volk-Weiss ... executive producer
Jennifer Wagman ... executive producer: History
Knute Walker ... executive producer
Phillip Watson ... co-executive producer
David Wicht ... executive producer: Film Afrika
Justin Wilkes ... executive producer
Arniesha Williams ... associate producer: Outpost Digital NY

Music by 

Russell Emanuel
Jacob Shea

Cinematography by 

Nick Midwig ... director of photography: documentary
Luis David Sansans ... director of photography

Film Editing by 

Dave Marcus ... (edited by)

Casting By 

Bonnie Rodini
Suzanne Smith

Production Design by 

Di Sole
Ernesto Solo

Art Direction by 

Di Sole

Set Decoration by 

Marinda Richter

Costume Design by 

Kate Carin

Makeup Department 

Hilary de Villiers ... first assistant makeup & hair
Marike Liebetrau ... assistant makeup artist
Lindsay Tanner ... makeup & hair supervisor
Francesca Van Der Feyst ... makeup & hair designer
Rebecca Woodland ... trainee hair & make up

Production Management 

Meredith Bennett ... executive in charge of production: Radical Media

Second Unit Director or Assistant Director 

Alexander H. Browne ... second unit director: Documentary
Westley Durand ... first assistant director
Nicolette Louw ... second assistant director
Michael McWilliam ... third assistant director
Grant Nale ... first assistant director
Adrian Suckow ... third assistant director
David Tumahole ... second second assistant director

Art Department 

Gaby Beyers ... assistant art director
Gaby Beyers ... assistant art director
Jeremy Cox ... title designer
Bertram Dargon ... lead greensman
Anton Kock ... assistant property master
Mandla Ncube ... assistant standby props
Marko Orso ... set design: Documentary
Aurore Pegon ... lead set dresser
Werner Pretorius ... standby property master
Mark Risk ... storyboard artist
Keenan Siljeur ... standby set decorator
Jacques Strick ... standby art director
Bathini Stuurman ... standby set dresser
Eugene Taylor ... property master
Marene van den Ende ... Art Coordinator

Sound Department 

Christine E. Andrews ... sound pm
Ian Arrow ... production sound mixer
Brad Bergbom ... sound mixer
Kristin Catuogno ... adr recordist
Isaac Derfel ... sound designer / sound effects editor
Mark DeSimone ... adr mixer
Mariusz Glabinski ... sound designer / sound effects editor / supervising sound editors
Marlena Grzaslewicz ... dialogue editor / supervising sound editor
Jeff Keiler ... adr mixer
Christopher Koch ... re-recording mixer
Nick Kray ... adr mixer
Matt Rigby ... dialogue editor
Peter Pamela Rose ... adr voice casting
Aleksandra Stojanovic ... foley artist
Avi Zev Weider ... sound mixer

Special Effects by 

Doug Hardy ... pyro technician
Sibusiso Nkosi ... special effects coordinator
John Smith ... special effects supervisor
John Smith ... special effects supervisor
Steven Smith ... special effects foreman

Visual Effects by 

Jonathan Alenskas ... visual effects supervisor on set
Megan Bagshaw ... digital effects / visual effects artist
Daniel du Plessis ... cg artist
Michael Hosenfeld ... visual effects supervisor
Tamzyn-Lee Johannes ... visual effects coordinator
Paul Kalil ... visual effects producer
Wicus Labuschagne ... digital compositor
Keenan Olivari ... junior compositor
Jonty Pressinger ... visual effects pipeline engineer
Raymond Volker ... digital compositor
Lloyd Wilgen ... cg artist

Stunts 

Oliver Bailey ... stunt coordinator
John Smith ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Joe Alblas ... still photographer
Masibulele Bele ... rigging electrician
Hein de Vos ... director of photography: 2nd unit
Quevin Diakazebi ... best boy grip
Toto Dzingwa ... second assistant 'a' camera
Raquel Fernandes ... still photography post production
Bryant Fisher ... additional cinematography: Documentary
Luke Geissbuhler ... additional cinematography
Gerhard Greyling ... second assistant 'b' camera
Ryan Groves ... vt operator
J.P. Hankins ... gaffer
Rory Hankins ... best boy
Craig Hattingh ... best boy grip
Jono Kyle ... first assistant 'b' camera
Kwandiwe Lavisa ... camera loader
Brandon le Roux ... electrician
Andrew Little ... first assistant 'a' camera
Adam Lukens ... gaffer
Selemani Mahango ... rigging electrician
Moses Makateng ... electrician
Henri Marais Jr. ... grip assistant
Henri Marais ... key grip
Thulani Mashiyane ... electrician
Thulani Mbabdla ... grip assistant
Peter Milmoe ... gaffer
Robin Murphy ... grip assistant
Reg Nance-Kivell ... digital imaging technician
Yanga Ngan ... rigging electrician
Jo Oosthuizen ... "B" Camera/Trinity Operator
Vuyani Peter ... grip assistant
Nathaniel Pinheiro ... assistant camera
Mikhailin Kk Reddy ... data manager
Caitlin Rollino ... first assistant 'a' camera
Mathew Sande ... vt assistant
Garth Scott ... dolly grip
Darina Sikmashvili ... gaffer
Craig White ... best boy grip
Thabo Xintolo ... first assistant camera
Issa Zaidi ... rigging electrician

Animation Department 

Peter Chibumba ... compositor
Alain De Klerk ... compositor
Dries Du Preez ... compositor
Evan Giguere ... additional graphics
Justin Greenwood ... Illustrator
Justin Greenwood ... illustrator
Theo le Roux Preis ... compositor
Casey Macker ... animator
Ali Maleka ... compositor
Adrian Owen ... illustrator
Jacob Phillips ... illustrator
Wes Richardson ... animator
Nate Rodriguez-Vera ... 3d artist
Mark Thompson ... creative director & motion graphics

Casting Department 

Ashley Botha ... extras coordinator

Costume and Wardrobe Department 

Kerry-Anne Barnard ... costume designer assistant
Katherine De Klerk ... costume coordinator
Nina Hasse ... key costume supervisor
Alexander Marais ... key costume standby
Thabisa Mkonto ... key costume standby
Oona Van Jaarsveld ... extras costume supervisor

Editorial Department 

Collin Fowler ... additional editor / assistant editor
Evan Giguere ... assistant editor / on-line editor
Josh Kanuck ... colorist
Bridget McElroy ... post-production assistant
Reg Nance-Kivell ... colorist: dailies
Mikhailin Kk Reddy ... colorist: dailies
Alexander Santoro ... lead technical engineer: Outpost Digital NY
James Uminowicz ... post producer: Outpost Digital NY
Gino Volpe ... junior post-production technician: Outpost Digital
Helen Werner ... post-production assistant
Arniesha Williams ... post associate producer: Outpost Digital
Tahnee Wright ... dailies producer
Whitney Yannacci ... post-production coordinator: Outpost Digital NY

Location Management 

Suroor Conrad ... location assistant
Andrew Crouse ... location assistant
Katy Fyfe ... location manager
Eric Gwala ... location manager: on set
Ashley Olivier ... basecamp manager
Jayson Snyman ... assistant location manager
Jayson Snyman ... location manager: on set
Mzikhowe Xwayi ... location assistant

Music Department 

Giovanni Rios ... additional music

Script and Continuity Department 

Bronwyn de Beer ... script supervisor

Transportation Department 

Grant Kilian ... unit and transport manager
Nicholas Schutt ... unit and transport coordinator

Other crew 

Garry Adelman ... historical consultant
Daniel Alvarado ... transcriber
Matilda Baartman ... petty cash accountant
Phil Bagley ... production assistant
Kallie Clark ... programming coordinator: History
Rebecca Cohen ... production accountant: RadicalMedia
Riaan Cordier ... financial controller
Angelique de Kock ... payroll accountant
Corey DeStefano ... production coordinator: Documentary
Sante Ferrante ... machine room operator: Outpost Digital NY
Elizabeth Garrett ... director of production: RadicalMedia
Lucas Godlewski ... production assistant
Ariel Greenberg ... legal & business affairs
Mikaela I. Gross ... associate counsel
Gavin Halbert ... production assistant
Michael Taylor Hall ... assistant to: Malcolm Venville
Rachel Hinson ... production assistant
Janice Hsieh ... production accountant: RadicalMedia
Cherice Hunt ... executive assistant to: Dave Sirulnick
Belinda Johnson ... creative producer: Film Afrika
Constantina Konugres ... production coordinator: RadicalMedia
Jeffrey M. Lawhorn ... production counsel: RadicalMedia
Alex Lee ... production assistant
Valerie Legrain-Doussau ... legal & business affairs: Film Afrika
Brandon Lofton ... production assistant
Dominique Mabille ... extras coordinator assistant
Amanda Martin ... first assistant accountant
Janes Meyer ... production coordinator
Slidokuhle Msomi ... continuity
Samantha Mustari ... executive assistant to: Dave Sirulnick
Elbrus Ourtaev ... animal wrangler
David Piccolomini ... production assistant
Anthony O. Prime ... additional background production assistant
Don Pusateri ... production assistant
Amira Quinlan ... financial controller
Lee Sandman ... production assistant
Meryl Schutte ... head of production: Film Afrika
Austin Short ... archival: AP
Marisa Soneman ... line producer: Film Afrika
Mark Thompson ... creative director: Motion Graphics
Garin van Munster ... animal wrangler (as Garin Van Munster)
Jessica van Tonder ... production secretary
Alan van Wyk ... production assistant
Isaac Walker ... production assistant
Marvin Williams ... production assistant
Shannon Williams ... production assistant
Laura Wolford ... researcher
Julian Zentner ... production assistant

Thanks 

Daisy Bates ... special thanks
Andrea Berman ... special thanks
Alexis Bloom ... special thanks
Marlana Cook ... special thanks
Suzanne Cristoff ... special thanks
Violaine Etienne ... special thanks
Ben Kemp ... special thanks
Casey Madrick ... special thanks
Adrian Moat ... special thanks
Paul Needham ... special thanks
John Osborne ... special thanks
Appomattox Court House National Historical Park ... special thanks
Eddie Rangel ... special thanks
Jay Rubin ... special thanks
Ryan P. Semmes ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed