Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness Poster

Awards

Primetime Emmy Awards 2013

Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Animated Program
Peter Hastings (executive producer/written by)
Bret Haaland (co-executive producer)
Kyoung Joon Hwang (animation executive producer)
Randy Dormans (supervising producer)
Gabe Swarr (supervising producer)
Andrew Huebner (produced by)
Scott Kreamer (written by)
Gene Grillo (writer)
Doug Langdale (writer)
Aaron Hammersley (directed by)
Michael Mullen (directed by)
Nickelodeon Network
For episode: "Enter the Dragon".

Annie Awards 2014

Nominee
Annie
Outstanding Achievement in Writing in an Animated TV/Broadcast Production
Katie Mattila
Outstanding Achievement in Editorial in an Animated TV/Broadcast Production
Adam Arnold
Hugo L. Morales
Davrick Waltjen
Best Animated TV/Broadcast Production for Children's Audience

Annie Awards 2013

Winner
Annie
Editorial in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production
Hugo L. Morales
Adam Arnold
Davrick Waltjen
Otto Ferrene
For episode "Enter the Dragon"
Nominee
Annie
Writing in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production
Doug Langdale
For episode "Kung Fu Day Care"
Editorial in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production
Hugo L. Morales
Adam Arnold
Davrick Waltjen
Otto Ferrene
For episode "Monkey in the Middle"
Storyboarding in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production
Paul Linsley
Alice Herring
Ryan Kramer
Le Tang
Kenji Ono
Aaron Hammersley
Michael Mullen
For episode "Enter the Dragon"

Annie Awards 2012

Nominee
Annie
Character Animation in a Television Production
Michael Franceschi
Directing in a Television Production
Gabe Swarr
Editing in Television Production
Hugo L. Morales
Davrick Waltjen
Adam Arnold
Otto Ferrene
Best Animated Television Production - Children

Behind the Voice Actors Awards 2015

Nominee
BTVA Television Voice Acting Award
Best Vocal Ensemble in a Television Series - Comedy/Musical
Mick Wingert
Fred Tatasciore
Kari Wahlgren
James Sie
Amir Talai
Max Koch
Lucy Liu
James Hong

Behind the Voice Actors Awards 2014

Winner
BTVA Television Voice Acting Award
Best Female Vocal Performance in a Television Series in a Guest Role - Comedy/Musical
Susanne Blakeslee
As the voice of "Mei Ling".
Nominee
BTVA Television Voice Acting Award
Best Male Vocal Performance in a Television Series in a Supporting Role - Comedy/Musical
James Hong
As the voice of "Mr. Ping".
Best Male Vocal Performance in a Television Series in a Supporting Role - Comedy/Musical
Neil Ross
As the voice of "Constable Hu".

Behind the Voice Actors Awards 2013

Nominee
BTVA Television Voice Acting Award
Best Male Lead Vocal Performance in a Television Series - Comedy/Musical
Mick Wingert
As the voice of "Po".
Best Female Lead Vocal Performance in a Television Series - Comedy/Musical
Kari Wahlgren
As the voice of "Tigress".
Best Male Vocal Performance in a Television Series in a Supporting Role - Comedy/Musical
James Hong
As the voice of "Mr. Ping".

Casting Society of America, USA 2012

Nominee
Artios
Outstanding Achievement in Casting - Television Animation
Meredith Layne (Casting Director)
Outstanding Achievement in Casting - Television Animation
Meredith Layne (Casting Director)

Daytime Emmy Awards 2017

Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Sound Editing - Animation
Gary Falcone (supervising sound editor)
Benjamin Wynn (music editor)
Jeremy Zuckerman (music editor)
Rob McIntyre (sound editor)
Anna Adams (dialogue editor)
Andrew Ing (sound effects editor)
Marc Schmidt (sound effects editor)
Roberto Dominguez Alegria (foley editor)
Cynthia Merrill (foley artist)
Nickelodeon Network
Outstanding Sound Mixing - Animation
Justin Brinsfield (production sound mixer)
Matt Corey (production sound mixer)
Tom Maydeck (re-recording mixer)
Rob McIntyre (sfx mixer)
Roberto Dominguez Alegria (foley mixer)
Nickelodeon Network

Daytime Emmy Awards 2015

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Sound Editing - Animation
Gary Falcone (supervising sound editor)
Rob McIntyre (sound designer)
Marc Schmidt (sound designer)
Jeremy Zuckerman (supervising music editor)
Benjamin Wynn (supervising music editor)
Anna Adams (supervising dialogue editor)
Andrew Ing (sound effects editor)
Tom Maydeck (sound effects editor)
Roberto Dominguez Alegria (foley editor)
Cynthia Merrill (foley artist)
Nickelodeon Network
Outstanding Sound Mixing - Animation
Justin Brinsfield (production sound mixer)
Matt Corey (production sound mixer)
Tom Maydeck (re-recording mixer)
Rob McIntyre (sfx mixer)
Roberto Dominguez Alegria (foley mixer)
Nickelodeon Network

Daytime Emmy Awards 2014

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Children's Animated Program
Peter Hastings (executive producer)
Bret Haaland (co-executive producer)
Randy Dormans (supervising producer)
Gabe Swarr (supervising producer)
Joann Estoesta (producer)
Andrew Huebner (producer)
Nickelodeon Network
Outstanding Sound Mixing - Animation
Justin Brinsfield (production sound mixer)
Matt Corey (production sound mixer)
Tom Maydeck (re-recording mixer)
Rob McIntyre (sfx mixer)
Nickelodeon Network
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Writing in an Animated Program
Gene Grillo (writer)
Peter Hastings (writer)
Scott Kreamer (writer)
Doug Langdale (writer)
Paul Rugg (writer)
Nickelodeon Network
Outstanding Directing in an Animated Program
Aaron Hammersley (director)
Lane Lueras (director)
Michael Mullen (director)
Peter Hastings (voice director)
Nickelodeon Network
Outstanding Sound Editing - Animation
Gary Falcone (supervising sound editor)
Jeremy Zuckerman (supervising music editor)
Benjamin Wynn (supervising music editor)
Jessey Drake (sound editor)
Andrew Ing (sound editor)
Anna Adams (supervising dialogue editor)
Roberto Dominguez Alegria (foley editor)
Cynthia Merrill (foley artist)
Rob McIntyre (sound designer)
Marc Schmidt (sound designer)
Nickelodeon Network

Daytime Emmy Awards 2013

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Individual in Animation
Joel Fajnor (art director)
Nickelodeon Network
For episode "Kung Fu Day Care".
Outstanding Individual in Animation
William Dely (color designer)
Nickelodeon Network
For episode "Kung Shoes".
Outstanding Children's Animated Program
Peter Hastings (executive producer)
Bret Haaland (co-executive producer/supervising producer)
Randy Dormans (supervising producer)
Gabe Swarr (supervising producer)
Andrew Huebner (producer)
Nickelodeon Network
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Sound Editing - Animation
Joe Pizzulo (supervising sound editor)
Gary Falcone (supervising sound editor)
Jeremy Zuckerman (supervising music editor)
Benjamin Wynn (music editor)
Rob McIntyre (sound editor)
Anna Adams (dialogue editor)
Marc Schmidt (sound effects editor)
Andrew Ing (sound effects editor)
Jessey Drake (sound effects editor)
Roberto Dominguez Alegria (foley editor)
Cynthia Merrill (foley artist)
Nickelodeon Network
Outstanding Sound Mixing - Animation
Justin Brinsfield (production sound mixer)
Tom Maydeck (re-recording mixer)
Rob McIntyre (re-recording mixer)
Nickelodeon Network
Outstanding Writing in Animation
Peter Hastings (writer/producer)
Doug Langdale (writer)
Gene Grillo (writer)
Paul Rugg (writer)
Kevin Seccia (writer)
Scott Kreamer (writer/story editor)
Nickelodeon Network
Outstanding Directing in an Animated Program
Gabe Swarr (supervising director/director)
Michael Mullen (director)
Lane Lueras (director)
Juan Jose Meza-Leon (director)
Peter Hastings (voice director)
Nickelodeon Network

Daytime Emmy Awards 2012

Winner
Daytime Emmy
Outstanding Individual Achievement in Animation
Joel Fajnor (art director)
Outstanding Sound Mixing - Animation
Justin Brinsfield (production mixer)
Matt Corey (production mixer)
Tom Maydeck (re-recording mixer)
Outstanding Sound Editing - Animation
Andrew Ing (sound effects editor)
Joe Pizzulo (supervising sound editor)
Anna Adams (supervising dialogue editor)
Aran Tanchum (foley editor)
Roberto Dominguez Alegria (foley editor)
Lawrence Reyes (foley editor)
Molly Minus (dialogue editor)
Jason Stiff (dialogue editor)
Chris Gresham (foley editor)
Jeremy Zuckerman (supervising music editor)
Paulette Victor-Lifton (supervising sound editor)
Matthew Thomas Hall (sound effects editor)
Rob McIntyre (sound editor)
Benjamin Wynn (supervising music editor)
Jimmy Lifton (supervising sound editor)
Outstanding Casting for an Animated Series or Special
Meredith Layne (casting by)
Sarah Noonan (original casting by)
Nickelodeon Network
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Performer in an Animated Program
James Hong
For playing "Mr. Ping"
Outstanding Writing in Animation
Doug Langdale (writer)
Kevin Seccia (writer)
Peter Hastings (writer)
Cheryl Holliday (story editor)
Scott Kreamer (story editor)
Nickelodeon Network
Outstanding Directing in an Animated Program
Gabe Swarr (supervising director)
Jim Schumann (director)
Michael Mullen (director)
Juan Jose Meza-Leon (director)
Peter Hastings (voice director)
Nickelodeon Network
Outstanding Children's Animated Program
Cheryl Holliday (executive producer)
Peter Hastings (executive producer)
Bret Haaland (supervising producer)
Randy Dormans (supervising producer)
Dean Hoff (producer)
Andrew Huebner (producer)
Nickelodeon Network

Kids' Choice Awards, USA 2012

Nominee
Blimp Award
Favorite Cartoon
DreamWorks Television Animation Studio
Nickelodeon Animation Studios

Motion Picture Sound Editors, USA 2012

Nominee
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Sound Effects, Foley, Dialogue and ADR Animation in Television
Jason Stiff (supervising sound editor)
Molly Minus (supervising sound editor)
Rob McIntyre (sound designer)
Matthew Thomas Hall (sound designer)
Aran Tanchum (supervising foley editor)
Anna Adams (supervising dialogue editor)
Justin Brinsfield (supervising adr editor)
Vincent Guisetti (foley artist)
Monique Reymond (foley artist)
Chris Gresham (foley editor)
Matt Corey (dialogue/adr editor)
Devon Bowman (dialogue editor)
Episode: "Sight for Sore Eyes"

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews

Contribute to This Page

Please see our guide to updating awards

Recently Viewed