Edit
Brighton Rock (2010) Poster

(2010)

Full Cast & Crew

Directed by 

Rowan Joffe

Writing Credits  

Rowan Joffe ... (written by)
 
Graham Greene ... (novel)

Cast (in credits order) verified as complete  

Sam Riley ... Pinkie
Andrea Riseborough ... Rose
Helen Mirren ... Ida
John Hurt ... Phil Corkery
Phil Davis ... Spicer (as Philip Davis)
Nonso Anozie ... Dallow
Craig Parkinson ... Cubitt
Andy Serkis ... Colleoni
Sean Harris ... Hale
Geoff Bell ... Kite
Steven Robertson ... Crab
Maurice Roëves ... Chief Inspector
Steve Evets ... Mr. Wilson
Francis Magee ... Pavement Photographer
Adrian Schiller ... Registrar
Pauline Melville Pauline Melville ... Mother Superior
Mona Goodwin ... Pretty Girl
Kerrie Hayes ... Borstal Girl 1
Lexy Howe Lexy Howe ... Borstal Girl 2
Harry Lloyd-Walker Harry Lloyd-Walker ... Child
Dennis Banks ... Barman
Rest of cast listed alphabetically:
Tom Austen ... Mr. Oakes (uncredited)
Christopher Brown Christopher Brown ... Youth dressed in Beatles costume (uncredited)
Andrew Care Andrew Care ... Policeman (uncredited)
Kenneth Collard ... Clergyman (uncredited)
Mark Harris ... Detainee (uncredited)
Andre Hopley Andre Hopley ... Drinker (uncredited)
Helen Kingston Helen Kingston ... Waitress (uncredited)
Oli Reynolds ... Ballroom Dancer (uncredited)
Antony Sendall Antony Sendall ... Hotel Guest (uncredited)
George Stocks George Stocks ... Rocker (uncredited)
John Warman ... Policeman (uncredited)

Produced by 

Jenny Borgars ... executive producer
Will Clarke ... executive producer
Olivier Courson ... executive producer
Ron Halpern ... executive producer
Jamie Laurenson ... executive producer
Paul Ritchie ... co-producer
Paul Webster ... producer

Music by 

Martin Phipps

Cinematography by 

John Mathieson ... director of photography

Film Editing by 

Joe Walker

Casting By 

Shaheen Baig

Production Design by 

James Merifield

Art Direction by 

Paul Ghirardani

Costume Design by 

Julian Day

Makeup Department 

Sharon Colley ... crowd hair and makeup artist
Michele Davidson Bell ... daily hair & makeup crowd
Nathaniel De'Lineadeus ... dental FX design and manufacture
Pauline Fowler ... prosthetics: Animated Extras
Kitty Greenwood ... makeup artist
Brittany Jamison-Lackey ... hair trainee / makeup trainee
Ivana Primorac ... hair designer / makeup designer
Andrew Simonin ... crowd hairdresser
Matthew Smith ... prosthetics makeup artist
Lisa Wood ... makeup artist
Sophia Burnage ... crowd make-up (uncredited)
Helen Conroy ... makeup trainee (uncredited)
Charmaine Fuller ... makeup artist (uncredited)
Marianna Kelleher ... hair trainee (uncredited) / makeup trainee (uncredited)
Chris Lyons ... special effects teeth (uncredited)

Production Management 

Jacquie Glanville ... unit production manager
Neil Grimshaw ... post-production supervisor
Ian Hutchinson ... unit manager: Eastbourne
Chris Moore ... unit manager: Brighton
Fiona Morham ... head of production: UK Film Council
Charlie Simpson ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Tom Brewster ... third assistant director
Samson Haveland ... third assistant director: second unit
Guy Heeley ... first assistant director
Candy Marlowe ... crowd second assistant director
Charlie Reed ... second assistant director
Anthony Wilcox ... first assistant director: second unit

Art Department 

Christopher Arnold ... props: dailies
Gari Bacon ... props storeman (as Gary Bacon) / set dresser (as Gary Bacon)
Ray Barrett ... charge hand carpenter
Billy Bennett ... chargehand stand-by
David Creed ... chargehand stand-by: Eastbourne (as Dave Creed)
Julia Dehoff ... draughtsperson (as Julia Dehoff-Bourne)
Jack Dyer ... construction buyer
Trevor Dyer ... carpenter
Stephen Ede ... carpenter
Lee Gooch ... carpenter
Jonny Harris ... art department runner
Kevin Harris ... construction manager
Frank Howe ... drapes master
Martin Lane ... chargehand painter
Kat Law ... assistant art director (as Katherine Law)
Dean Lee ... dressing props
Shay Leonard ... charge prop hand
Nick Lloyd ... carpenter
Joe Lucas ... props trainee
Stephen McGregor ... carpenter
George Morris ... set dresser
Raymond Perry ... property master (as Ray Perry)
Jessica Sinclair ... art department assistant
'Bugsy' Smalls ... stand-by carpenter
Marcus Spivey ... painter
Bob Thorne ... stand by props
Kellie Waugh ... graphic artist / standby art director
Debbie Wilson ... production buyer (as Deborah Wilson)
Lucy Bullen ... prop maker (uncredited)
Rohan Harris ... scenic artist (uncredited)
Bridie McKie ... art department runner: dailies (uncredited)
Claire Page ... prop maker (uncredited)
Joanna Pratt ... graphic artist (uncredited)

Sound Department 

Harry Barnes ... supervising sound editor
Gareth Bull ... re-recording mixer
Martin Cantwell ... sound designer
Andrea King ... foley artist
Dash Mason-Malik ... sound assistant (as Dash Mason Malik)
Adam Mendez ... foley recordist / re-recording mixer
Jack Stew ... foley artist
George Trevis ... sound maintenance
Martin Trevis ... location sound recordist
Tom Deane ... adr mixer (uncredited)
Peter Mendonca ... dolby sound consultant (uncredited)
Lionel Strutt ... adr coordinator (uncredited)
Martin Trevis ... sound mixer (uncredited)
Philip Young ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Stuart Brisdon ... special effects supervisor
Kevin Mathews ... wire effects supervisor
Thomas Jones ... special effects moldmaker (uncredited)
Tez Palmer ... special effects technician (uncredited)
Mark White ... special effects (uncredited)
Nigel Wilkinson ... senior special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Phil Attfield ... visual effects supervisor: additional visual effects, MfM Molinare
Håkan Blomdahl ... digital artist: FILMGATE
Fawnda Denham ... visual effects producer: additional visual effects, MfM Molinare
Simon Frame ... visual effects supervisor: additional visual effects, MfM Molinare
Simon Giles ... visual effects supervisor: FILMGATE
Charlotte Gray ... digital restoration artist
Marcus Hindborg ... digital artist: FILMGATE
Andreas Hylander ... visual effects artist: FLIMGATE
Vadim Konov ... digital artist: FILMGATE
Elin Kothe ... digital artist: FILMGATE (as Elin Lindahl)
Malin Leuchovius ... visual effects coordinator: FILMGATE (as Malin Persson)
Linus Lindbalk ... digital artist: FILMGATE
Martin Malmqvist ... digital artist: FILMGATE
Alasdair McNeill ... 2d compositor: additional visual effects, MfM Molinare
Daniel Nielsen ... digital artist: FILMGATE
Collette Nunes ... visual effects editor: additional visual effects, MfM Molinare
Jacob Otterström ... visual effects supervisor: FILMGATE
Alex Prihodko ... digital artist: FILMGATE
Daniel Reidler ... digital artist: FILMGATE
Nikolai Waldman ... digital artist: FILMGATE
Anthony Webb ... 2d compositor: MfM Molinare
Sean Wheelan ... visual effects producer: FILMGATE
Simon Wilkinson ... visual effects
Matthew Baker ... digital restoration (uncredited)
Thomas M. Horton ... visual effects executive producer (uncredited)
Emma Hulme ... digital restoration (uncredited)
Oskar Larsson ... digital compositor (uncredited)
Olle Petersson ... visual effects (uncredited)
Suchita Suryamurty ... visual effects production manager: Molinare (uncredited)

Stunts 

Lloyd Bass ... stunt performer
Andy Bradshaw ... stunt performer
Scott Brady ... stunt performer
Paul Kennington ... stunt performer
Kai Martin ... stunt performer
Erol Mehmet ... stunt performer
Chris Newton ... stunt performer
David Newton ... stunt performer
Andy Pilgrim ... stunt performer
Dominic Preece ... stunt performer
Matt Sherren ... stunt performer
Andy Smart ... stunt performer
Julian Spencer ... stunt coordinator
John Street ... stunt performer
William Willoughby ... stunt performer (as Will Willoughby)

Camera and Electrical Department 

Alex Bailey ... still photographer
Graham Baker ... h.o.d. rigger
Jacob Barrie ... clapper loader: second unit
Adrian Barry ... grip trainee
Ashley Bond ... focus puller: second unit
Sam Clark ... film stock provider: Kodak
Sean Davis ... daily electrician
Eddie Dias ... lighting provider: Panalux
Paul Edwards ... steadicam operator: second unit
Simon Fogg ... grip: "b" camera
Rob Garvie ... camera provider: Panavision
Malcolm Gilchrist ... grip: second unit
Lewis Hume ... second assistant camera: "a" camera
Simon Hume ... focus puller
Gary Hymns ... key grip
Paul Hymns ... grip: second unit
Sacha Jones ... clapper loader: second unit
Alan Martin ... gaffer
Jason Martin ... lighting technician
Jason Martin ... practical electrician
Lee Martin ... best boy
David Moore ... electrician
James Nesbitt ... electrician
Basil Smith ... focus puller: second unit
Darren Smith ... lighting provider: Panalux
Rob Walton ... generator operator
Frankie Webster ... stand-by rigger
Dan West ... camera trainee
Hugh Whitaker ... camera provider: Panavision
Zoe Whittaker ... video assist operator
Paul Wilcox ... Desk Op
Malcolm McGilchrist ... grip: dailies (uncredited)
Chris Plevin ... director of photography: second unit (uncredited)
Terry Robb ... electrician (uncredited)
Matthew West ... video trainee (uncredited)

Casting Department 

Aisha Bywaters ... casting associate (as Aisha Waters)

Costume and Wardrobe Department 

Shahida Day ... assistant costume designer
Jane Marcantonio ... wardrobe supervisor
Anna Reynolds ... wardrobe assistant
Laura Smith ... stand by wardrobe
Lauren Angela Coe ... costume daily (uncredited)
Lucy McGill ... costume daily (uncredited)
Sarah Jane Reichert ... costume assistant (uncredited)

Editorial Department 

Matt Adams ... digital intermediate consultant
Cherri Arpino ... dailies producer
Simon Brasse ... assembly editor
Matthew Bristowe ... digital intermediate producer
Helen de Winter ... delivery consultant
Dan Dolan ... digital intermediate scanner and recorder
Paul Ensby ... digital intermediate colorist
Richard Lampard ... digital intermediate scanner and recorder
Jaime Leonard ... on-line editor (as Jamie Leonard)
Cliff Thomas ... arri coordinator: international
Dominic Thomson ... senior on-line editor (as Dom Thomson)
Thora Woodward ... second assistant editor
Matthew Benns ... data operations manager (uncredited)
Jodie Davidson ... dailies: additional colorist (uncredited)
Todd Kleparski ... digital intermediate producer (uncredited)

Location Management 

Jon Hills ... location security/support
Ian Hutchinson ... location manager
Steve Keane ... security and location assistant
Michelle Pianca ... assistant location manager
Jason Wheeler ... location manager
Aimee Tasker ... location assistant (uncredited)
Charlotte Wright ... assistant location manager: Brighton & Eastbourne (uncredited)

Music Department 

Darrell Alexander ... music contractor: Cool Music & Chamber Orchestra of London
Ruth Barrett ... composer: additional music
Mat Bartram ... music recording engineer
Christoph Bauschinger ... music editor
BBC Concert Orchestra ... musicians
BBC Singers ... musicians
Saffron Beagley ... music preparation
The Chamber Orchestra of London ... musicians
Paul Clarvis ... musician: solo drums and percussion, Chamber Orchestra of London
Andrew Connolly ... music contractor: BBC Orchestra
Felix Erskine ... composer: additional music
Cynthia Fleming ... orchestra leader: BBC Concert Orchestra
Gareth Griffiths ... music contractor: Cool Music & Chamber Orchestra of London
Nick Holland ... musician: solo cello, Chamber Orchestra of London
Benjamin Hughes ... musician: solo cello, BBC Concert Orchestra
Jake Jackson ... music mixer
Aled Jenkins ... music recording engineer
Rob Johnston ... music contractor: RSVP Voices, Brighton Festival Youth Choir
Esther Jones ... conductor: Brighton Youth Festival Choir
Lewis Jones ... music recording engineer
Paul Kimber ... musician
Stephen Ashley King ... music contractor: BBC Singers
Elisa Kustow ... music production coordinator
Roger Linley ... musician: double bass
Stephen McLaughlin ... music mixer (as Steve McLaugghlin) / music producer
Bradley Miles ... additional orchestrator
James Morgan ... conductor: BBC Singers
Ian Neil ... music supervisor
Steve Parr ... music recording engineer
Martin Phipps ... music producer
Simon Phipps ... conductor: BBC Concert Orchestra
Joe Pickering ... music recording engineer / second engineer: Brighton Youth Festival Choir
Paul Pritchard ... music recording engineer
Sonia Slany ... leader: Chamber Orchestra of London
David Tindale ... music recording engineer / recording engineer: Brighton Youth Festival Choir
Simon Whiteside ... conductor: Chamber Orchestra of London / music preparation / orchestrator
Brighton Youth Festival Choir ... musicians

Script and Continuity Department 

Caroline Bowker ... script supervisor: second unit
Paula Casarin ... script supervisor

Transportation Department 

Mark Crowley ... unit driver
Michael Geary ... action vehicle supplier: Motorhouse
Rob Hempenstall ... unit driver
Scott Richardson ... driver: minibus
Mark Russell ... driver: construction run around
Lewis Wakefield ... driver: minibus
Barrie Williams ... unit driver
Ken Price ... driver: main unit camera truck (uncredited)

Other crew 

Aaron Anderson ... creative coordinator: UK Film Council
Reno Antoniades ... legal services: Lee & Thompson
Jack Arbuthnott ... development editor: BBC Films
Nick Atkinson ... creative coordinator: UK Film Council
Mona Benjamin ... production coordinator
Helen Bingham ... accounts assistant
Kate Bone ... assistant production coordinator
Cathy Britton ... utility stand in (as Cathy Lorimer)
Keith Bryant ... laboratory contact: Technicolor Creative Services
James Buckler ... production and delivery coordinator: BBC Films
Daniel Budd ... first assistant accountant (as Dan Budd)
Antony Buonomo ... title designer
Neil Calder ... completion guarantor: Film Finances
Sally Caplan ... head of premiere fund: UK Film Council
Ed Clarke ... head of development: Kudos Pictures
Tonia Cohen ... clearances
Marion Comengre ... assistant to executive producer: Optimum Releasing
Camilla Davies ... runner: crowd ad
Charles Dawson ... legal services: Lee & Thompson
Christian De-vos ... head of security (as Christian Devoss) / head of security
Nazmeen Dhansey ... accounts assistant
Will Evans ... head of business affairs: UK Film Council
Elton Farla ... paramedic
Sandra Frieze ... dialogue coach
Robert Grundy ... armorer: Bapty and Co.
Stuart Hendry ... assistant stills photographer
Ruth Hodgson ... completion guarantor: Film Finances
Vince Holden ... head of production finance: UK Film Council
Rachel James ... post production accountant
Richard J.R. Jones ... runner: rushes (as Richard Jones)
Tracey Larcombe ... epk: Edd Creative Productions
Kerrie Lloyd ... production runner
Dan MacRae ... head of development: Optimum Releasing
Garry Marriott ... medic: second unit
Mark Martin ... runner: crowd ad
Jamie Mayers ... accountant: Kudos Pictures
Charles McDonald ... unit publicist
Christos Michaels ... production legal services: Lee & Thompson
Charlotte Amelia Miles ... crowd production assistant
Georgina Miles ... crowd production assistant
John Miles ... production accountant
Deba Mithal ... head of finance: Kudos Pictures
Jack Murphy ... choreographer
Joe Naftalin ... assistant to producer
Simon Osborn ... legal and business affairs manager: BBC Films
Scott Penrose ... pickpocket consultant
Danny Perkins ... chief operations officer: Optimum Releasing
Richard Rogan ... production runner
Joss Spry ... assistant to director
Isabelle Stewart ... production and acquisitions executive: Optimum Releasing
Lesley Stewart ... head of physical production: Optimum Releasing
Anna Wilton ... production assistant
Michael Wood ... production executive: BBC Films
Andy Young ... utility stand in (as Andrew Young)
Samantha Bolter ... production assistant (uncredited)
Huma Khan ... legal post production (uncredited)
Tom Misselbrook ... runner (uncredited)
Michael Stapleton ... security (uncredited)
Aimee Tasker ... runner: crowd assistant (uncredited)

Thanks 

Richard Attenborough ... special thanks (as Lord Richard Attenborough)
Eddie Dias ... thanks
Rob Garvie ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed