Edit
Jungle Cruise (2020) Poster

(2020)

Full Cast & Crew

Directed by 

Jaume Collet-Serra

Writing Credits (in alphabetical order)  

Glenn Ficarra ... (screenplay by)
Glenn Ficarra ... (story by)
Michael Green ... (screenplay by)
John Requa ... (screenplay by)
John Requa ... (story by)

Cast  

Dwayne Johnson ... Frank
Emily Blunt ... Lily Houghton
Jesse Plemons
Paul Giamatti
Edgar Ramírez
Jack Whitehall ... McGregor Houghton
Veronica Falcón
Andy Nyman ... Sir James Hobbs-Coddington
Raphael Alejandro ... Zaqueu
Dani Rovira
Quim Gutiérrez
Ilana Kohanchi ... Italian Woman (as Ilana Guralnik)
David Lengel ... Boat Tourist #1
Sulem Calderon ... Quila
Mark Ashworth ... Society Member 1
Emily Marie Palmer ... French Woman
Michael H. Cole ... Bus Conductor
Annika Pampel ... German Woman
Simone Lockhart ... Anna
James William Ballard ... Society Member
Madeline Brumby ... Upper Class Tourist
Faith Fay ... Hotel Guest-Savannah
Matt Lindquist ... (voice)
Philipp Maximilian ... Axel
Danny Pardo ... Canoe Man (voice)
Stephan Goldbach ... Surviving Mercenary
Piper Collins ... Boat Tourist
Met Clark ... Yaktunaru Healer
Kalanikauleleiaiwi Field ... Boater (as Kalanikauleleiaiwi Jardine)
Keith Arthur Bolden ... Tourist #7
Ryan Dinning ... Soldier 2
Peter Luis Zimmerman ... Puka Michuna Warrior
Jason New ... Hotel Maitre D'
James Quattrochi ... Italian Tourist
Mariama Diallo ... Mfantse Woman
Marc Demeter Marc Demeter ... Archaeologist
Nicholas Ryan Hernandez ... Young Aguirre
Jobe Allen ... Merchant Vendor
Clyde C Harris ... Puka Warrior #2
Justin Randell Brooke ... Boat Tourist #2
Nick Benseman ... German Mercenary
John David Bulla ... Spanish Conquistador
Casey Nelson ... Soldier 3
Jason Szabo Jason Szabo ... Tourist
Caroline Paige ... Kid Tourist
Josué Gutierrez ... Puka Warrior
Kylie Michele Fuller ... Society Cruise Tourist Kid (as Kylie Michele)
Romualdo Castillo ... Animal Vendor
Ruben Vidal ... Frank's Friend
Keith Nussbaum ... German Valet
Dan Dargan Carter ... Gonzalo
James Burns ... Londoner
Jay D. Kacho Jay D. Kacho ... R.A.D.A.S. Member
Henardo Rodriguez ... Native American
Shawn McBride Shawn McBride ... Hotel Guest-Peppa
Abraham Takatsuki ... Market vendor
James Siderits ... Society Member
Tom Vodnik ... Tanner
Eufemio Longboy Jr. ... Bartender
Xavier Leblanc Xavier Leblanc ... Puka Michuna Warrior
Gavrielle Anne Fontanilla Gavrielle Anne Fontanilla ... Puka Lady
Sharon M. Bell Sharon M. Bell ... Guitar Lady
David R. Mitchell ... Society Member
Tom Holowach ... Hairpin Man
Clay Mason Clay Mason ... Nilo's Dockworker
Jaren Soto ... Yaktunaru Tribesman
Jay Gutierrez Jay Gutierrez ... Jay Gutierrez
Luis Burbano ... Puka Michuna Warrior
Marn Zeeb ... Pit Boss Gambler
Pedro Haro Pedro Haro ... Bird Vendor
Payson Durant Payson Durant ... Hotel Guest
Sterling l Sheldon Sterling l Sheldon ... Gambler
Kiera Woodward Kiera Woodward ... Boat Tourist Child
Alexandra Velez ... Puka Woman
Pedro Barquin Pedro Barquin ... Dying Conquistador
Brian Gonzalez Brian Gonzalez ... Puka Michuna Drummer #2
Tony Fontanez ... Townsperson / Tourist
Ely Garcia II Ely Garcia II ... Dockworker
Matt Rodriguez ... Ride Tribe Marauder
Daniel Giron Daniel Giron
Abraham Kyle IV Abraham Kyle IV ... Boater
Paul Delacerda Paul Delacerda ... Puka Michuna Drummer #1
David H. Hahn David H. Hahn ... Gambler
Jamey Russell Jamey Russell ... Tourist
Nathan Reyes Nathan Reyes ... Boater
Quintin Tyler Price ... British Soldier
Shane Berengue ... Society Member (uncredited)
Serge Burack Jr. ... Society Member (uncredited)
Jeremy Connell Jeremy Connell ... Society Member (uncredited)
Nale Donlin Nale Donlin ... Merchant Vendor (uncredited)
Charles-Joseph Fisher Charles-Joseph Fisher ... Flower Vendor (uncredited)
Roy Luke Roy Luke ... Society Member (uncredited)
Garrett M Miller ... Lecture (uncredited)
Josiah Schreiber ... 1920s Society Member (uncredited)
Charles Surrett Charles Surrett ... High Society Man (uncredited)
Robert Tinsley ... London Guard (uncredited)
Tanya Wheelock ... Boat Tourist (uncredited)

Produced by 

John Davis ... producer
Beau Flynn ... producer
John Fox ... producer
Dany Garcia ... producer
Hiram Garcia ... producer
Dwayne Johnson ... producer
Douglas C. Merrifield ... executive producer
Scott Sheldon ... executive producer
David H. Venghaus Jr. ... associate producer

Music by 

James Newton Howard

Cinematography by 

Flavio Martínez Labiano

Film Editing by 

Joel Negron

Casting By 

Marisol Roncali
Mary Vernieu

Production Design by 

Jean-Vincent Puzos

Art Direction by 

Chris Hansen
Gregory S. Hooper
David Lazan ... supervising art director
Leslie McDonald
Drew Monahan
Nic Pallace
Stella Vaccaro
Ketan Waikar ... (Dailies)
Thomas P. Wilkins
Dean Wolcott

Set Decoration by 

Larry Dias

Costume Design by 

Paco Delgado

Makeup Department 

Jordann Aguon ... makeup artist
Lance Aldredge ... hair stylist
Ozzy Alvarez ... makeup artist
Zoey Belton ... hair stylist
Rachel Bongard ... makeup artist
Suzanna Boykin ... hair stylist
Natalie Bruce ... makeup artist
Leay Cangelosi ... hair stylist
Daniel Carrasco ... creature designer
Nanci Cascio ... key hair stylist: Hawaii Main Unit
Vanessa Davis ... key hair stylist
Chris Diamantides ... makeup artist
Benji Dove ... additional makeup artist
Tyler Ely ... hair stylist
Kimberly Felix ... key makeup artist
Addison Foreman ... makeup artist
André Freitas ... makeup artist
Derek Garcia ... makeup artist
Joel Harlow ... makeup designer
Forrest Hill ... additional makeup artist
Jennifer Hodges ... hair stylist
Michelle Johnson ... personal hairstylist: Emily Blunt
Adruitha Lee ... hair department head
Morgon Lindskog ... additional makeup artist
Hagen Linss ... additional makeup artist
Anna Majewski ... hair stylist
Ralph Malani ... hair stylist
Ashley McGuire ... BG Makeup Supervisor
Devin Shayla Morales ... makeup artist
Evelyne Noraz ... personal makeup artist: Emily Blunt
Karen Iboshi Preiser ... makeup artist
Brie Puneky ... additional makeup artist
Mark James Ross ... makeup artist
Aida Scuffle ... makeup artist
Allison Shepherd ... hair stylist
Rachel Solow ... barber: Dwayne Johnson
Matt Sprunger ... makeup artist
Kaylee Swisher ... additional makeup artist
Linda Traxler ... hair stylist
Michealle Vanderpool ... wigs and hair
Jordan Venetis ... makeup artist
Candace Wessinger ... hair stylist
Melizah Anguiano Wheat ... third hair stylist
Arthur B Wilson III ... hair stylist
Sheldon Yamauchi ... hair stylist
Nakoya Yancey ... wig maker
Aida Alai ... uncredited
Nancy Cummings ... additional makeup artist (uncredited)
Andy Fowler ... additional makeup artist (uncredited)
Joyce Gilliard ... key hair stylist (uncredited)
Natalie Johnson ... additional makeup artist (uncredited)
Donna Martin ... additional makeup artist (uncredited)
Lindsay McAllister ... hair stylist (uncredited)
Caroline Monge ... additional makeup artist (uncredited)
Ashley Pleger ... additional makeup artist (uncredited)
Jan Rooney ... additional makeup artist (uncredited)
Haile Werntz ... additional makeup artist (uncredited)

Production Management 

Carl Hampe ... Production Supervisor: 2nd Unit
Petra Holtorf ... post-production supervisor
Alice S. Kim ... production supervisor: additional photography
Robert Mazaraki ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Joann Connolly ... second assistant director: second unit
Martin Dorsch ... additional second assistant director
Alina Gatti ... second second assistant director
Marlee Kamis ... staff additional second assistant director: additional photography
Eric Richard Lasko ... first assistant director: splinter unit, Atlanta / second assistant director
Anthony Leonardi III ... second unit director
Dan McDonough ... additional second assistant director
Josh Montes ... additional second assistant director
Justin Muller ... first assistant director: additional photography
Jeff Overfield ... additional second assistant director
Kate Pulley ... staff additional second assistant director
Robert Ratner ... assistant director: Underwater Unit / second second assistant director: splinter unit
David Sardi ... first assistant director: second unit
Megan Schmidt ... 2nd Unit
James Edward Tilden ... second second assistant director: second unit
David H. Venghaus Jr. ... first assistant director
Alexander Witt ... second unit director

Art Department 

Hilary Ament ... graphic designer
Brett Andrews ... Second Unit Property Master
Adam Baines ... concept artist: ILM
Pedro Barquin ... greens set foreman
Andy Bays ... set decoration painter
Mark Bialuski ... foreman
Robert A. Blackburn ... construction coordinator
Richard K. Buoen ... concept artist
Jonathan Burdeshaw ... sculptor
Susan A. Burig ... graphic designer
Kaanoi Cabrina ... on-set dresser
Pablo Carpio ... Concept Artist
Paul Chadeisson ... concept artist
Yvonne Chan ... Art Dept Assistant
Jen Rose Clark ... art department coordinator (as Jen R. Clark)
Katelyn Cocherell ... art department coordinator: set decoration - reshoots
Michael A. Contreraz ... supervising labor foreman
Amanda Cornell ... set decoration buyer
Randy Culberhouse ... propmaker gangboss
Gerald D'Onofrio ... sculptor
Jeffrey DeBell ... greens coordinator
Yann Denoual ... lead sculptor
Derek Devers ... carpenter
Joseph Diaz ... concept artist
Rosie Ditre ... art department assistant
Josh Dollison ... Art Production Assistant: Additional Photography: Day Player
Alan Droeger ... welder gangboss
Timothy M. Earls ... lead set designer
Molly Ebner ... set dresser
Bryan Eddy ... art department production assistant
Alonzo Edwards ... sculptor
Maurice Steve Escobedo ... plasterer
Robert Fechtman ... set designer
Jared Fleury ... assistant property master
Walter Fowler ... assistant property master
Tom Frohling ... set designer
Seth Gardner ... construction foreman
Rob Garlow ... Propmaker Foreman
Julien Gauthier ... concept artist
Joel Thomas Guros ... archivist
Rob Hamby ... propmaker
Curtis Hamill ... paint gang boss
Doug Harlocker ... property master
Gabe Harrington ... scenic artist
Kemper Harris ... assistant property master
Desirae Hepp ... sculptor
Jim Hewitt ... set designer
J. Bryan Holloway ... lead sculptor reshoots
Michele Horn ... construction auditor
Kevin Houlihan ... set designer
Zak Howell ... swing gang
Heather Hutton ... welder
Michael Anthony Jackson ... storyboard artist
David James ... Sculptor
Lynn A. Johanson ... paint supervisor
Kent Jones ... painter foreman
Philip Keller ... storyboard artist
Ivan Khomenko ... concept artist: MPC
Bria Kinter ... set designer
Attila Kiss ... assistant property master: reshoot
Mark Knapton ... Prop maker
Nathan Krochmal ... assistant art director
Janet Kusnick ... storyboard artist
Tim R. Lafferty ... propmaker gangboss
Eliot Levin ... assistant property master
Craig K. Lewis ... set decoration buyer
Finnian Macmanus ... concept artist
Silvia Mahapatra ... digital foreman
Zack Mansbridge ... prop maker/construction
Victor James Martinez ... lead concept artist
Hale Mawae ... set dresser
Sergey Mazurov ... propmaker gangboss
Tony R. Medina ... propmaker gang boss
Mark Moquin ... set dresser
Josh Morris ... 2nd paint foreman
Brian Murray ... storyboard artist
Simon Murton ... Concept Artist
Joseph Nadeau ... assistant art director
Luca Nemolato ... concept artist
Samuel Pactol ... painter
Richard Pang ... lighting td: Double Nagetive
Glenn Peison ... prop assistant
Ken Perkins ... storyboard artist
Frank Piercy ... paint supervisor: additional photography
Thomas Pringle ... conceptual designer
Edward J. Protiva ... leadman
Christine Prusha ... sculptor
Zane Reichert ... art department assistant
Delphine Richon ... junior art director
Lisa 'Pike' Rincon ... set dresser
Isaia Robins ... greens foreman
Timothy Rodriguez ... concept artist: ILM
Jaime Rosegren ... second unit on-set dresser
James Rothwell ... animatics
Peter Mitchell Rubin ... senior illustrator: hero prop design
Jerod Rushin ... props assistant: second unit
Steve Salazar ... supervising welding foreman
Antonio Scaletta ... construction utility foreman: additional photography / construction utility technician
Ivi Schlebach ... set decorator production assistant
Lindsey Schnabel ... art production assistant: additional photography
Houston Sharp ... concept artist
Eric Sherlin ... gangboss
Kristen Sherwin ... assistant art director (as Kristen Nowotarski)
Joshua Shomo ... set dresser
Edward Skade ... sculptor
Brett C. Smith ... lead man
Easton Smith ... set designer
Meg Hyatt Snow ... stand-by painter
Daniel Soltis ... sculptor
Gordon Stotz ... assistant art director: additional photography
Travis Sullivan ... props
Susan Tanner ... local lead person set decoration
Karen Teneyck ... graphic designer
John Trafton ... utility
Justin Trudeau ... set designer
Stella Vaccaro ... set designer
Julie Vash ... set designer
Cuitlahuac Morales Velazquez ... sculptor
Linda Verzi ... prop buyer
Joe Voltolin ... fabrication foreman
William Weigand ... animatics sequencer
Dale Wilmarth ... mold shop supervisor: additional photography
Alexi Wilson ... props
Anthony Winn ... storyboard artist
Christopher J. Wood ... set decoration gang boss
Chris Woodworth ... lead scenic supervisor (as Christopher Woodworth)
Walter Zieska ... mill foreman: HI
Heidi Nahser Fink ... prop design (uncredited)
Jana Treadwell ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Erik Aadahl ... supervising sound editor/sound designer
Patrick Anderson ... sound playback
Ignacio Arrojo ... ADR Recordist
Ian Bender ... boom operator
Matt Cavanaugh ... sound effects editor
Kevin Cerchiai ... boom operator: Reshoots
Philip Conrad ... Boom Operator: Second Unit Day Player
Thomas J. Doolittle ... second unit boom operator: Hawaii
Joel Erickson ... dailogue/adr supervisor
Goeun Lee Everett ... sound effects editor
Lee Gilmore ... sound effects editor
John Harton ... Second unit sound mixer: Atlanta
Colin Heath ... sound utility: additional
William E. Hirsch ... bts sound
David Husby ... production sound mixer: AP
Jonathan Klein ... Supervising Foley Editor
Alana Knutson ... sound utility
Michael B. Koff ... production sound mixer
Colt Logan ... boom operator: day player
Dan O'Connell ... foley artist
Ralph Osborn ... dialogue editor
Willard Overstreet ... foley editor
James Peterson ... production sound mixer: second unit, Hawaii
Marcus Petruska ... boom operator: second unit, Atlanta
Aaron Southerland ... adr mixer
Kathie Talbot ... sound designer (trailer)
Brian Tarlecki ... re-recording mix technician
Greg ten Bosch ... sound effects editor
Ethan Van der Ryn ... supervising sound editor/sound designer
Julio Allen ... sound utility (uncredited)

Special Effects by 

H. Barclay Aaris ... special effects buyer
Joel P. Blanchard ... special effects powder foreman
Josh Cerven ... special effects technician: CAD/CAM programmer
Eric Cook ... special effects coordinator
Colleen Daniel ... special effects technician
Jeremy Farlow ... special effects technician
Roland Fullajtar ... special effects technician
Skylar Gorrell ... special effects technician: Hawaii
Barry Hart ... special effects technician
Sarah Huffine ... special effects assistant / spfx asst buyer
Pete Kelley ... special effects technician
Jeff Rand ... special effects foreman
Nick Rand ... special effects cad designer
Wayne Rowe ... special effects technician
Carlos Scally ... special effects crew
J.D. Schwalm ... special effects supervisor
Robert Spurlock ... special effects cad designer
Jason Vels ... special effects technician

Visual Effects by 

Shaun Friedberg 'Pyrokinesis' ... lead motion r&d technical director
Breanna Adams ... visual effects assistant coordinator
Matthew Adams ... digital compositor: weta digital
Reetu Aggarwal ... visual effects artist
Kilikai Ahuna ... Witness Camera Operator
James Aldous ... lighting technical director
Mark Edward Allen ... senior fur groomer: Weta Digital
Sean Ames ... visual effects production manager
Raine Anderson ... senior texture artist: ILM
Siau Yene Ang ... digital compositor
Paul Arion ... global head of layout: DNEG
Murat Ayasli ... digital paint artist: ILM
Dan Ayling ... camera td
Tigran Badalyan ... senior compositor: ILM
Alexandre Bain ... digital compositor
Caleb Baltensperger ... Visual Effects Production Assistant
Mark Barber ... lighting technical director: Weta Digital
Rosario Barbera ... vfx/executive producer: EDI Effetti Digitali Italiani
Zeljko Barcan ... senior effects technical director: Weta Digital
Cory Bedwell ... matte painter
Gregory Bellis ... camera technical director: Weta Digital
Laurence Berkani ... visual effects producer: ILM
Jim Berney ... visual effects supervisor
Ashley Bettini ... visual effects production manager
Robert Beveridge ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Stefanie Blatt ... senior visual effects technical director: Weta Digital
Robert Bloom ... Senior Lighting TD
Sebastian Bommersheim ... digital compositor: Weta Digital
Dayton Boorsma ... VFX Production Assistant: DNEG
Adam Bradley ... rotoscope hod: Weta Digital
Jeremy Bradley ... visual effects editor
Anton Brand ... animation td
Dimitri Breidenbach ... digital compositor: WETA Digital
Vanni Brighella ... additional 3D modeler
Jill Brooks ... executive visual effects producer: Industrial Light & Magic
Jakub Budina ... senior compositor
Jose Burgos ... associate visual effects supervisor: Industrial Light & Magic
Gaia Bussolati ... visual effects supervisor: EDI Effetti Digitali Italiani
Julian R. Butler ... senior character technical director: weta digital
Peter Calvillo ... Visual Effects Coordinator
Ben Campbell ... lead lighting technical director: WETA digital
Sean Castle ... layout department trainer: Weta Digital
Vincent Caudeville ... senior animator: Weta Digital
Agustín Cavalieri ... digital compositor
Scott Chambers ... compositing supervisor: WETA Digital
Karhoe Chan ... senior layout technical director: Industrial Light & Magic
Pol Chanthasartratsamee ... Senior Lighting Artist
Marcin Charlicki ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Erik Christensen ... environment artist
Mihai Cioroba ... lead effects technical director: Industrial Light & Magic
Becky Collins ... visual effects production assistant
Bryce Colquitt ... visual effects photographer
Carlos Conceicao ... global head of dpr: basefx
Katie Connon ... DNEG
Matt Conrod ... visual effects
Vernessa Cook ... lead motion editor
Ian Cope ... bidding producer: Rising Sun Pictures
Dan Cortez ... visual effects production manager
Sarah Cowhey ... virtual art department manager: Weta Digital
Jaume Creus ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Ryan Cronin ... senior animator: Weta Digital
Steve Cronin ... senior paint artist: Weta Digital
Tibor Dajko ... 3d artist
Nguyen DangVy ... FX TD: Dneg
Avijit Das ... senior creature td: Industrial Light & Magic
Jaroslaw Dawidziuk ... visual effects
Chris Dawson ... digital compositor
Lex de Vroomen ... production assistant
Pablo del Molino ... generalist
Andrew Deneau ... visual effects data wrangler: additional photography / visual effects jr data wrangler
Spencer Dinney ... compositor
Pablo Domínguez ... Concept Artist: ILM
Francesc Donaire ... Digital compositor: RSP
Robert Dorris ... digital artist
Christopher Downs ... visual effects supervisor: DNEG
Matthew Dravitzki ... visual effects producer: Weta Digital
Steven Dugaro ... senior effects technical director: Weta Digital
Rachael Dunk ... look development lead: ILM
Yann Dupont ... Lead Lighting TD
Ali Ehtemami ... compositor: Rising Sun Pictures
Josh Ellem ... matte painter
Vincent Escueta ... technical assistant: ILM
Kalima T. Farris ... rotoscope artist: Weta Digital
Kilian Favarger ... visual effects artist
Fathima Feminò ... digital compositor: DNEG
Stephanie Ferreira ... visual effects coordinator
Christopher Finley ... lead visual effects data wrangler
Ludovic Fouche ... senior camera td
Natalie Fritz ... executive assistant: Weta Digital
Iñaki Gegúndez Vicente ... Senior VFX Artist/Previs
Rino George ... digital paint artist: ILM
Nick Ghizas ... sr. visual effects coordinator
Tim Glover ... Witness Camera Operator
Derik Gokstorp ... pipeline technical director
Jorge Carlos Gonzalez ... Modeler
Arthur Graff ... effects technical director: Weta Digital
Matt Greig ... compositing supervisor: Rising Sun Pictures
Michael Leigh Gresham ... Digital Paint Artist ILM
Francesco Grisi ... visual effects executive producer: EDI Effetti Digitali Italiani
Erik Gronfeldt ... senior look development artist
Jonny Gu ... digital compositor: Weta Digital
Shreyas Gujrati ... digital compositor
David Gullman ... visual effects coordinator
Sam Hancock ... effects artist
Sara Hansen ... Build TD: DNEG
Karolina Hardinger ... visual effects artist
Paul Harling ... Data Resource Management Lead: Weta Digital
Rick Harris ... digital artist: 3D scanning- Clear Angle Studios
Daniel Hazeltine ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Quentin Hema ... digital paint hod: Weta Digital
Marla Neto Henshaw ... visual effects producer
Tiffany Herzog ... witness camera operator
Barbra See Wai Ho ... rotoscope artist: Weta Digital
Matt Holland ... Lead Compositor: Weta Digital
Mark L. Holmes ... camera technical director
Joe Howes ... production engineer: Weta Digital
Pei-Zhi Huang ... senior effects td: ILM
Claudia Huerta ... visual effects editor
Megan Hutchison ... roto/prep supervisor: DNEG Vancouver
Chris Ingersoll ... digital compositor: Disney In House
Qazi Hamza Javed ... modeller: rising sun pictures
Julien Jentgen ... digital compositor
Celia Jepson ... cg supervisor: ILM
Adam Johannesson ... data i/o: DNEG
Gios Johnston ... head of creatures: Weta Digital
Danny Jones ... lead paint artist
Vikram Kale ... visual effects artist
Stephen Karl ... Camera TD
Mark Keetch ... lead hard surface modeller: ILM
Kevin Kelm ... lead creature td
Simon Kenny ... visual effects producer: Industrial Light & Magic
Dániel Keresztes ... camera technical director: Weta Digital
Jun Eun Kim ... lighting TD: Industrial Light & Magic
Ashleigh-Jean King ... optical pipeline td: Weta Digital
Kristy Kinimaka ... VFX Production Assistant
Oliver Kirchhoff ... layout artist: Industrial Light and Magic
Amber Kirsch ... visual effects producer: Disney
John Knoll ... visual effects supervisor: Industrial Light & Magic
Sebastian Knoll ... 3D generalist: UPP
Mateusz Krzastek ... lead compositor: Rising Sun Pictures
Martin Kulig ... Senior Layout Artist: ILM
Felder Kwek ... senior layout artist: Industrial Light & Magic
Mounika Kyatam ... rotoscope artist: Weta Digital
Khaled Labidi ... Weta Digital
Daniel Labossiere ... effects technical director: DNEG
Brian LaBrec ... 3D Scanning Technician: Clear Angle Studios
Marc Landrain ... visual effects artist
Nathan Lane ... camera technical director: Weta Digital
April Leckie ... camera technical director: Weta Digital
Alexander K. Lee ... animation supervisor: ILM
Nik Lengyel ... Lighting Artist
Matt Leonard ... vfx trainer: ILM
Julien Leveugle ... lead digital compositor: Weta Digital
Daniela Lobo Dias ... Layout TD: DNEG
Stuart Lord ... visual effects production assistant: ILM
Joaquin Ludewig ... visual effects artist
Francesco Lupo ... senior groom td: ILM
Marco Lusardi ... generalist artist
Laura López García De Blas ... VFX Production Coordinator
Rob MacBride ... digital paint
Caroline MacLeod ... fx production manager
Samantha Maiolo ... roto/paint artist: Rising Sun Pictures
Liam Major ... paint artist
Jade Mansueto ... assets r&d technical director: Weta Digital
Tess Marshall ... vfx witness camera operator
Dominik Matousek ... senior FX artist: UPP
Zack Mazerolle ... visual effects editor
Shawn McCarten ... lightning artist: Rising sun pictures
Robert McDougall ... models department manager: weta digital
Tim McGovern ... Digital Effects Supervisor
Mare McIntosh ... Visual Effects Production Manager
Mark McNicholl ... lead lighting TD
James McPherson ... digital compositor
Shane Meehan ... digital compositor: DNEG
Raven Midkiff ... visual effects staff coordinator: walt disney studios
Luke Millar ... visual effects supervisor: Weta Digital
Brett Miller ... effects head of department
Patrick Miller ... visual effects coordinator
Seth F. Miller ... digital paint artist: Weta Digital
Vimal Raj Mohan ... layout artist: Industrial Light and Magic
Peter Moran ... lead compositor: Industrial Light & Magic
Luiz Philippe Moreira ... senior creature pipeline technical director: Weta Digital
Jake Morrison ... visual effects supervisor: Disney
Ourania Mourta ... senior fur groomer: Weta Digital
Shane Mulholland ... layout department manager: Weta Digital
Viktor Muller ... visual effects supervisor
Katy Mummery ... visual effects producer: DNEG
Laura Murillo ... roto/paint artist
Per Mørk-Jensen ... lead compositor: Industrial Light & Magic
Naren Naidoo ... digital paint supervisor: ILM
Abishek Nair ... Compositing Supervisor: ILM
Duncan Nairn ... paint artist
Amber Marie Naveira ... wrangler manager: Weta Digital
Samantha Nield ... animation department manager: Weta Digital
Ryan Nolan-Hieb ... layout td: Weta Digital
Mark Norrie ... cg lighting supervisor: DNEG
Kim Ooi ... animation supervisor: Industrial Light & Magic
Jaime Ormston ... visual effects coordinator
Chelsea Osborne ... rotoscope artist: Weta Digital
Richard Pang ... lighting td: Double Negative
Om Parab ... Cameratrack Supervisor
Giuseppe Parisi ... matte painter
Christos Parliaros ... pipeline developer: Weta Digital
Janki Patel ... assistant visual effects coordinator
Nikul Patel ... head of lidar: Clear Angle Studios
Bethany Pederson Onstad ... Lead InHouse
Damien Peinoit ... Visual Effects
Jared Pejkovic ... Digital Artist: Weta Digital
Kalle Peterson ... digital compositor
Luca Poletto ... visual effects production coordinator: DNEG
James Pollard ... senior rotoscope artist: Weta Digital
Andrew Poole ... visual effects associate producer
Andrew Poole ... visual effects producer: Industrial Light & Magic
Danny Popovic ... senior compositor: Industrial Light & Magic
Christian Poullay ... camera technical director: Weta Digital
Rémi Pécout ... layout technical director
Simon Quach ... digital compositor
Pascal Raimbault ... modelling supervisor: ILM
Paul Ramsden ... animation supervisor: Weta Digital
Kade Ramsey ... digital paint artist: Weta Digital
Michael Ranalletta ... digital compositor: ILM
Kim Ranzani ... Compositor: EDI Effetti Digitali Italiani
Sarah Reddie ... : Weta Digital
Florent Revel ... matchmover
Daniel Rhein ... environment supervisor: DNEG
Jordan Rice ... visual effects technical resource assistant
Grant Roa ... visual effects production runner: Weta Digital
Sascha Robitzki ... effects/crowd technical director: ILM
Cesar Rodriguez Bautista ... ILM
Adrien Rollet ... visual effects artist
Anik Roy ... Layout TD: Dneg
Rupeshpatil ... FX TD: DNEG
Erick Salazar ... lighting technical director: Industrial Light & Magic
Peter Salter ... senior camera technical director: weta digital
Malte Sarnes ... visual effects supervisor: Rising Sun Pictures
Graham Saxby ... rotoscope artist: Weta Digital (Uncredited)
Carlo Scaduto ... digital compositor
Kimberly Scarsella ... witness camera operator
Arvid Schneider ... lead lighting technical director: ILM
Paolo Emilio Selva ... head of software engineering
Vivek Sharma ... digital compositor
Randal Shore ... Executive Staff: ILM
Arpit Shukla ... Lookdev Lead
Jayson Simpson ... digital matte painter: Weta Digital
David Skorepa ... senior texture artist: ILM
Marc Smith ... Senior Camera T.D.
Natalie Smith ... digital paint artist: Industrial Light & Magic
Eddie Soria ... digital paint lead: Weta Digital
Mark Stanger ... animator
Sarah Stauffer ... visual effects coordinator
Irena Steinnagel ... creature td: DNEG / lead creature td: DNEG
Tim Stern ... digital compositor: Weta Digital
Vladimira Strukanova ... character sculptor: UPP
Åsa Svedberg ... Lighting TD
Gábor Szügyi ... matte painter
Lai Lin Tang ... Layout Artist
Katrina Taylor ... visual effects editor: ILM
Felix Telfer ... lead effects technical director: Weta Digital
Morgan Telfer ... visual effects production assistant: ILM
Siddharth Thakur ... lead compositor
Raphael Thiery ... camera technical director: weta digital
Gareth Thomas ... Camera TD
Daniel Thomson ... rotoscope artist: weta digital
Dan Tindell ... postvis artist
Martin Tlusty ... Texture Artist
Tim Tobin ... digital compositor: DNEG
Lachlan Tolley ... compositor
John Toth ... compositor: Rising Sun Pictures
Ellis Trespalacios ... visual effects coordinator
Denis Trutanic ... senior camera technical director: Weta Digital
Imre Tüske ... Senior FX TD: Weta Digital
Jimmy Uddo ... visual effects coordinator: Pre-Production
Daniel Ulrich ... facial modeler: Weta Digital
Tyler Unzicker ... 3D Scanning and LiDAR Technician: Clear Angle Studios
Jakub Valica ... digital compositor
Luca Valletta ... digital compositor
Davide Valvona ... matte painter
Marco van der Merwe ... FX Technical Director
Jason Van Haverbeke ... data wrangler
Martijn van Herk ... generalist supervisor: ilm
Balazs Varga ... digital compositor
Rahul Verma ... Digital Compositor: DNeg
Tracy Villeda Meneses ... digital paint artist: ILM
Andreja Vuckovic ... senior facial modeller: Weta Digital
Jiayin Wang ... fx lead: DNEG
Yang Wang ... effects supervisor: ILM
Joe Warner Jr. ... lidar technician: Clear Angle Studios
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning
Ros Webb ... recruiter
Kayla Westfall ... VFX production assistant
Matt E. Whyte ... rotoscope artist: Weta Digital
Valerie Wicks ... visual effects assistant coordinator
Chad Wiebe ... visual effects supervisor: Industrial Light & Magic
Scott Wilkinson ... layout td: dneg
Katie Williams ... digital paint artist: ILM
Martin Wiseman ... bidding producer: Weta Digital
Philipp Wolf ... visual effects executive producer: DNEG Montreal
Ryan John Woodward ... build supervisor: Double Negative
Tim Yang ... Texture Supervisor: ILM
Pearlyn Yeo ... production manager: Industrial Light & Magic Singapore
Nathan Zeppel ... layout artist: Rising Sun Pictures
Fred Chapman ... head of creature: DNEG Vancouver (uncredited)
Kay Hoddy ... senior roto artist (uncredited)
Hanna Marijke Hurndell ... senior rotoscope artist (uncredited)
Michael Mensah ... technodolly operator (uncredited)

Stunts 

Tom Akos ... stunt rigger
Ashlen Aquila ... utility stunts
Randall Archer ... stunt performer
Adrienne Ballenger ... stunt double: Sulem Calderon
Chris Balualua ... utility stunts
Ken Barefield ... stunts
Shane Bell ... stunt rigger / utility stunts
Kelly Bellini ... stunts
Nick Benseman ... stunts
Shawn Bernal ... stunt performer
Hannah Betts ... stunt double: Veronica Falcon / utility stunts
Nicolas Bosc ... stunts
Jason Brillantes ... stunt performer
Trent Brya ... stunt performer
Max Calder ... stunts
Fernando Campos ... stunt performer
Dan Dargan Carter ... utility stunts
Laurence Chavez ... assistant stunt coordinator
David Conk ... aguirre stunt double
Tom Culler ... stunt performer (as Thomas Joseph Culler)
Paul Darnell ... stunt double: Jack Whitehall
Craig H. Davidson ... stunt performer
Martin De Boer ... utility stunts
Kent De Mond ... stunts
Shai Debroux ... stunt performer: Puka Michuna
Kevin Dyer ... stunt performer
Nick Epper ... stunt performer
Charles-Joseph Fisher ... stunts
Corbin Fox ... stunt rigging coordinator
Darin Fujimori ... stunts
Kai Garcia ... stunts
John Gilbert ... utility stunts
Travis Gomez ... stunts
Ryan Green ... stunts
Garrett Hammond ... stunt performer
Michael Hansen ... utility stunts
Thomas Robinson Harper ... stunt coordinator: reshoots
Myles Humphus ... stunt double: Dwayne Johnson
James Hutchison III ... stunt double: Edgar Ramirez
Michael Jamorski ... stunt performer
Veasna Keo ... utility stunts
Paul Lacovara ... stunts
Tony Lazzara ... stunts
Danny Le Boyer ... utility stunts
Matt Leonard ... stunts
Jared Losano ... stunt performer
Jess Lundgren ... stunts
Cody Mackie ... stunt performer
Dave Macomber ... co-fight coordinator
Ryan Mari ... stunts
Aaron Matthews ... stunts
Kevin Morgan ... stunts
Spencer Mulligan ... stunt player
Panuvat Anthony Nanakornpanom ... stunts
John Nania ... stunt double: Edgar Ramirez
Jason Patterson ... utility stunts
Nikolas Pelekai ... stunts
Dario Perez ... stunt player
Lloyd Pitts ... Stunt Double: Jack Whitehall
Westin Poole ... stunt performer
Allan Poppleton ... fight coordinator / stunt coordinator
Brett Praed ... utility stunts
Gary Price ... stunt performer
Tanoai Reed ... Dwayne Johnson / stunt double
Flaco Reyes ... stunt performer
Alice Rietveld ... Water Safety / stunt double: Simone Lockhart
Bayland Rippenkroeger ... stunts
Mike Rufino ... stunts
Eric R Salas ... stunt performer
Maya Santandrea ... utility stunts
William Scharpf ... stunt rigger
Lauren Shaw ... stunt double: Emily Blunt / stunt driver / utility stunts
Sam Slater ... stunt double: Dan Dargan Carter
Robert Daniel Souris ... stunt performer
Nick Stanner ... stunts
Remington Steele ... stunts
Daniel Stevens ... assistant stunt coordinator
Erika Takacs ... stunt department coordinator / stunts
Mark Tearle ... utility stunts
Robert Tinsley ... stunt performer
Jason A. Triplett ... stunt performer
Jaye Tyroff ... stunts
Karl Van Moorsel ... utility stunts
Tony Vittorioso ... stunts
Todd Warren ... stunts
Ryan Watson ... fight coordinator: additional photography
Thom Williams ... stunt driver
Nico Woulard ... stunts

Camera and Electrical Department 

Norman Akau ... rigging grip
Suman Allakki ... additional second assistant camera: second unit
Jacob Alvarez ... grip
Cua-Cua Apey ... technocrane technician
Charles Arnold ... grip
Stephen Bacquet ... lighting technician
Kevin Barnes ... best boy rigging electric
Chad C. Barrow ... rigging best boy / rigging grip best boy
Jason Bauer ... digital imaging technician
Joseph Blankinship ... libra head technician: second unit
Steven Blizzard ... Drone Pilot / drone pilot
Austin Blythe ... Second assistant camera: additional photography
Kenneth Bolton ... Dolly grip: additional photography
John Bonnin ... libra head operator
Bryan Booth ... Lighting Console Programmer
Omar Browne ... lighting technician
Tiffany Burns ... grip
Brock Byrd ... second assistant camera: additional photography
Marc Casey ... underwater camera techician
Pete Chiaramonte ... bts cinematographer
Josh Coffin ... underwater camera technician
Jesse Coggins ... set lighting intern
Michael J. Cohen ... grip
Daniele Colombera ... digital imaging technician: second unit
Michael J. Conner ... best boy fixtures
Darren Council ... video assist: Hawaii unit
Jerry C. Deats ... key grip
David Deever ... video assist
Alessandro Di Meo ... first assistant camera: b camera
Gregory Doi ... lighting technician
Tommy Donald ... best boy grip: second unit, Atlanta / key grip: second unit, Atlanta
Fred Duffer ... video assist operator: additional photography - second unit
Todd Durboraw ... second assistant camera: second unit
Duke Duvauchelle ... fixtures / rigging electrics
Noah Eagle ... dimmer technician
Scott Eagle ... rigging electric
Dan Emo ... electrician
Jeffrey Engelson ... grip
Geoff Ernst ... fixtures foreman
Cassie Espinoza ... Grip Intern
Patrick D. Fields ... best boy grip: second unit, Atlanta
Cody Finks ... grip: second unit
Ken Fisher ... camera operator: second unit
Eddy Flores ... Rigging Electrician
Raul Flores ... electrician
James Biggame Gallimore ... video assist
Ivan Gatti ... Digital Utility: day player
Larry Gianneschi IV ... first assistant camera: "a" camera, second unit, Atlanta
Dan Godar ... aerial camera operator
Mark Goellnicht ... a camera operator / steadicam operator / steadicam operator: Hawaii main unit
Cameron Goen ... electrician: second unit
Matthew Gorbachov ... additional video assist
Peter Graf ... aerial camera system technician
Jeff Griffith ... Scorpio Head tech
Cristi Lyn Hahn ... "a" camera second assistant camera: first unit, Atlanta
Geoffrey Harper ... rigging grip
Kent Harvey ... b camera operator
Matthew Haskins ... second assistant camera: "b" camera
James Hatridge ... assistant chief lighting technician second unit
Ronald Hersey ... camera operator
Erik F. Hill ... grip
Nick Hiltgen ... digital imaging technician
Andrew Hoehn Jr. ... first assistant camera: "a" camera, second unit
Jason Hooper ... rf technician
Adam Horne ... dimmer technician
Chip Huntington ... grip second unit
Ronald H. Hynson ... rigging electric gang boss
Patrick Istorico ... company grip
Jason Jensen ... "a" camera operator: second unit
Jimmy E. Jensen ... assistant camera: second unit
Christopher D. Jones ... key grip: VFX Splinter Unit
Nathan Kaestle ... rigging grip: Canvas Room
Cruz Kalaugher ... best boy rigging electric: Hawaii
Michael Kelem ... aerial director of photography
Kevin Kersting ... grip
Alex Klabukov ... key grip: second unit, Hawaii
Michael Klimchak ... first assistant camera: Flux Technician
Adam Kogelman ... a camera dolly: second unit, Atlanta
Jeff LaBaume ... lighting technician: second unit
Thomas Lappin ... b camera operator
Brian C. Lawson ... dolly grip: second unit
Peter Lee ... underwater first assistant camera
Michael Lyon ... lighting technician
Clint Mahoney ... grip diver
Nicholas Mann ... grip second unit
Levi Martinez ... electrician
Jason Marvel ... BTS/EPK
Frank Masi ... still photographer
Joseph Mason ... set lighting technician
Kevin Matz ... lighting console programmer: second unit
Bill McClelland ... camera operator / technocrane operator
Bill McConnell Jr. ... second assistant camera: a camera
Adam Meadows ... video assist operator: additional photography
Scott Montgomery ... drone camera operator
Allen Mozo ... set lighting technician: first unit, Hawaii
Sergio Munoz Jr. ... lighting technician
Hassen Muralles ... rigging electrician
Tony Murima ... rigging grip
Adam Neas ... best boy grip: second unit
Ted Nimz ... lighting technician
Louie Northern ... drone pilot
David B. Nowell ... aerial director of photography
Mike Ozier ... 2nd Unit director of photography
Ryan Pacheco ... rigging grip foreman
Derek Page ... rigging console programmer
Tiko Pavoni ... camera operator: second unit
Ryan Perdew ... gaffer: underwater unit / set lighting technician
Matthew A. Petrosky ... "a" camera operator: second unit / steadicam operator: second unit
D.J. Phillips ... Loader: additonal photography
Gabriel Prandini ... assistant camera
Mike Prior ... camera loader: second unit (as Michael Prior)
Louis Rendemonti ... lighting technician: 2nd Unit, Atlanta
Paris Rich ... grip
Nathan Rigaud ... dolly grip: second unit, Atlanta / underwater lighting technician
Caitlin Rodiek ... second assistant camera: second unit
Franco Rosa ... lighting technician
Jesse Roth ... camera operator: "b" camera, second unit
Jonathan Salgado ... Video Assist
Chris Savage ... drone camera assistant
Tuiaana Scanlan ... grip
Ian Seabrook ... underwater director of photography
Taylor Seaman ... loader
Nick Seoane ... set lighting technician: second unit
Jose de Jesus Servin ... electrician
Lawrence Sher ... Additional Photography
Deon Slacks ... second unit
Jared Slater ... aerial camera technician
James C. Sossamon ... grip: second unit
Pokey Spears ... first assistant camera (second unit)
Kyle Spicer ... digital imaging technician: second unit
Scott Sprague ... best boy electric
Don Steinberg ... "a" camera focus puller
Robert A. Sutton ... technocrane operator: second unit
Andrew Sweeney ... dolly grip
Rafael E. Sánchez ... gaffer
Jason Talbert ... technocrane operator
Zach Tharp ... dimmer technician
David J. Thompson ... "a" camera operator / steadicam operator
Nick Thompson ... video assist second unit
Tony Thompson ... drone pilot
Don Tomich ... rigging gaffer: Hawaii
Aaron Toups ... Bestboy grip: 2nd Unit
Michael Anthony Travers ... rigging grip: Atlanta unit
Cody Preston Troxell ... aerial unit
Jordan Tyson ... lighting technician
Raimar van den Bylaardt II ... set lighting technician: second unit
Jarred Waldron ... gaffer: additional photography
Jeff Wallace ... assistant chief lighting technician: second unit, Atlanta unit
Joel C. Warren ... Set Lighting Fixtures Foreman: reshoots
Tim Welch ... grip
Jerry Wheat ... lighting technician
Will Whittenburg ... loader: second unit, Atlanta
Alexander Witt ... director of photography: second unit
Paul E. Woods ... second assistant camera: a camera, second unit
William D. Wynn ... dolly grip
Peter Zuccarini ... underwater director of photography
Spencer Drake ... Camera Intern (uncredited)
Michael Mensah ... technodolly operator: additional photography (uncredited)

Animation Department 

David Apgar ... senior animator
Francesco Canonico ... Senior Animator
Jazmin Evans ... animator
Louise Hannam ... animation production coordinator
Kolby Krook ... animator
Carmelo Leggiero ... Lead Animator
Chris Sokalofsky ... Senior Animator
Isaac Haiswee Tan ... animator: Weta Digital

Casting Department 

Katie Doyle ... casting director: Hawaii
Tara Feldstein ... casting director: Hawaii - Feldstein, Tara -casting director - Atlanta
Kyle Mann ... casting assistant
Chase Paris ... casting: Atlanta
Juan Pablo Rincon ... colombia local casting
Raylin Sabo ... casting associate (as Raylin Smith)
Tammy L. Smith ... extras casting: georgia
Karen Wood ... casting associate: Hawaii

Costume and Wardrobe Department 

Ashley Behrend ... costume production assistant
Christine Bieselin Clark ... assistant costume designer
Phillip Boutte Jr. ... costume concept artist
Kris Bruyere ... set costumer
David Butler ... set costumer
Keith Christensen ... concept artist
Joseph Richard Collins ... speciality costumer
Ana Cuerda ... wardrobe assistant / wardrobe supervisor
Libby Culligan ... set costumer
Mariano Díaz ... costume concept artist
Dawn Ehrich-Hopper ... stitcher
Samuel Elias ... Ager/Dyer
Michael Fong ... set costumer
Alice Garland ... costumer
Jennifer Gingery ... set costumer
Andrea Hambuchen ... ager/dyer
Scott R. Hankins ... set costumer
Lori Harris ... key set costumer
Stephanie Herrera ... ager/dyer
Jae Hitch ... set costumer
Stacy Horn ... costume supervisor
Kristen Kadel ... key costume pa
Brittany Lathan ... costumer
Lynne Marie Martens ... costume production assistant
Alyssa N. Miles ... specialty costumer
Mustapha Mimis ... set costumer
Joanie Ming ... specialty costumer
Luca Nemolato ... costume concept artist
Candice Plummer ... costume assistant
Carol Quiroz ... key costumer
Natasha Romanow ... set costumer
Rebecca Shoemaker ... costumer
Michael Sloan ... head tailor
Adam Elias Thomas ... costume assistant
Carolina Wong ... principal set costumer / set costumer
Laura Wong ... fabric buyer
Tricia Yoo ... costumer: Ms. Blunt - Additional Photgraphy

Editorial Department 

Debajit Barman ... supervising editor
J.R. Benson ... colorist dailies: principal photography / colorist
Thom Berryman ... head of department: Pinewood Digital
Jessica A. Flores ... post-production assistant
Vanessa Galvez ... finishing producer
Lily Henry ... digital color assistant
Kyle King ... colorist: dailies: additional photography
Jenny Lindamood ... editorial assistant
Daniel Linge ... dailies producer: additional photography
Sidrah Mahmood ... editorial production assistant
Jackie Mata ... Dailies Producer
Joel McWilliams ... second colorist
Mitch Paulson ... supervising digital colorist
Jennifer Raymond ... digital intermediate editor
Michael Rostker ... 3D editor
Paul Rubell ... additional editor
Stefan Sonnenfeld ... executive producer for company 3
Rebecca Weigold ... VFX Editor

Location Management 

Haley Ackley ... location assistant
Lori A. Balton ... location scout: Colombia, Peru, Brazil, Mexico
Christopher M. Banks ... location assistant
Johnny Chen ... key assistant location manager: additional photography / location scout: additional photography
Aubrey DeVaney ... assistant location manager
Kris Gray ... location coordinator
Pono Guerrero ... assistant location manager
Keegan Molan ... locations
Maida N. Morgan ... location manager: Georgia
Aaron D. Newton ... key assistant location manager
Rita Rosenfeld ... key assistant location manager
Paulina Salazar ... key assistant location manager
Laura Sode-Matteson ... supervising location manager

Music Department 

Pete Anthony ... conductor / orchestrator
Jeff Atmajian ... orchestrator
Freddy Avis ... music producer
Chris Cozens ... auricle control systems
George Doering ... musician
Tyler Durham ... synth programmer and technical score advisor
Luke Flynn ... music preparation
Mark Graham ... head of music preparation
Philip Klein ... orchestrator
Edie Lehmann Boddicker ... vocal producer
Mitchell Leib ... executive in charge of music
Andres Montero ... Music Preparation
Shawn Murphy ... scoring mixer
Peter Rotter ... on set music contractor
Anna Schubert ... Singer
Jeanette Surga ... music editor
John Traunwieser ... additional engineering and mixing
Don Welty ... music business and legal affairs
Joe Zimmerman ... music preparation

Script and Continuity Department 

Aimee Bell ... script supervisor: reshoots
Reagan Brandon ... script supervisor: splinter unit
Dea Cantu ... script supervisor: second unit
Janine Gosselin ... script supervisor: underwater unit
Robin Meyers ... script supervisor: second unit
Anna Rane ... script supervisor

Transportation Department 

Alison Biles ... driver
Sheri B. Burton ... driver: Emily Blunt
Holly Camp ... transportation
Mack Chapman ... driver
Joe Chasteen ... driver
Mitch Connell ... driver: Hawaii
Erik Coutts ... driver
Steve De Leon ... transportation captain
Robert Foster Jr. ... transportation coordinator
Thomas Fountain ... driver
Derell Harris ... transportation co-captain
Ron Kunecke ... transportation captain: Pre Production
Chris McCrater ... driver
Gerald Mito ... driver: Hawaii
Dave Robling ... transportation coordinator
Darrell Scott ... picture car captain
Derek Severson ... Driver for Dwayne Johnson
Jon Smith ... transportation captain
David Sua ... driver: Hawaii

Other crew 

Suman Allakki ... set production assistant
Demetrios Anastasiow ... set production assistant: second unit
Taylor Dominique Anderson ... environmental steward assistant
Neil Andrea ... marine coordinator: dive supervisor
Elyse Archie ... set production assistant: basecamp
Gavin Atilano ... production coordinator: additional photography
Asad Ayaz ... President of Marketing
Park Bader ... accounting clerk
Tommy Bahr ... marine department
Anna Basso ... assistant production coordinator
Ericka Bonilla ... cast assistant
Natalie Borlaug ... travel coordinator
Heather Box ... body double: Emily Blunt (as Heather Witherill)
Zack Bradford ... accounting clerk
Christopher O. Brooks ... power/temperature technician
Michael Anthony Brown ... production assistant
Amanda Cape ... craft service
Nicholas Carranza ... 1st assistant accountant: HI
Mel Case ... franchise liaison
Nick Chambers ... additional set production assistant
Dexter Charles ... production assistant
Sue Chipperton ... animal coordinator
LuvLeighAn Clark ... office pa
Kacie Craver ... set decoration production assistant
Ryan D'Silva ... production assistant
Philip DeVay ... second assistant accountant
Foster Driver ... production executive
Sami Edelstein ... production assistant
Alexis Eelman ... production assistant
Trevor Eldridge ... assistant: Mr. Davis and Mr. Fox
Lindsey Ellis ... second assistant accountant: HI
Aaron Fairbanks ... researcher
Erik Fenske ... set medic: hawaii
Riley Flanagan ... key set production assistant: second unit
Jill Flanders ... assistant: Hiram Garcia
Gregory Foxx Jr. ... production assistant
Chase Fralish ... photo double
Michael Frayeh ... production controller
Julia Fredette ... set security
John Funk ... set production assistant: second unit
Carlos A. Garcia ... dialect coach
Zoila Gomez ... production coordinator: Hawaii
Micah Gonsalves-Gregg ... set production assistant
Janine Gosselin ... script supervisor: underwater unit
Ethan R. Graham ... production assistant
Derek Hall ... studios
Stephen Hanson ... set production assistant: additional photography
Caleb Haydock ... set production assistant: Hawaii unit
Nick Hayes ... additional office production assistant / set production assistant
Shannon Herring ... Craft Service Assistant
Benjamin Holden ... accounting clerk: additional photography
Molly Honea ... production assistant
Noah Howard ... medic: construction day player
TaKnesha Hubbard ... assistant travel coordinator
Lacy Hudson ... Payroll Clerk
Christopher Hurst ... key 2nd assistant accountant
Kory Ison ... medic
Jessica Judge ... production secretary: additional photography
Kristi King ... assistant payroll accountant: addl photog
John Cole Kirksey ... production assistant
Corey Knef ... set production assistant
Vita Kvasnikova ... set production assistant
Dylan Lazo ... production assistant
Ivette Ledon ... first assistant accountant
Carla O. Mancini ... 2nd assistant accountant
Evan Andrew Marsh ... staff production assistant: second unit
Carol McConnaughey ... unit publicist
Sarah McCunney ... 2nd Assistant Accountant
Shane McGonnigal ... disney security supervisor
Marcia McIntyre ... travel coordinator: second unit
Denika Mercado ... assistant payroll accountant
Molly Merrell ... travel coordinator
Dexter W. Mills ... first assistant accountant: additional photography
Nicholas Molencupp ... assistant payroll accountant
Josh Montes ... set production assistant
Sinatra Onyewuchi ... set security
Hallie Parks ... payroll clerk
Mason Pike ... stand-in: Jesse Plemons
Rob Porter ... police coordinator
Justine Post ... production secretary
James Prince ... photo double: Dwayne Johnson
Yvonne Ramond ... construction accountant
Deacon Randle ... Photo Double: Dwayne Johnson
Kendra Rasmussen ... production coordinator: second unit
Kimberly Robinson ... production accountant: reshoots
Bruce A. Ross ... marine coordinator
Aaron Salazar ... Set Security
Alley Sardi ... production secretary: second unit
Joelle-Lyn Sarte ... assistant production coordinator
Morgan Schlosser ... second assistant accountant
Lori Scowley ... production controller
Christopher Sgubin ... stand-in
Aaron Shore ... general office assistant
Safka Sintmaartensdijk ... key second assistant accountant
Andy Siravanta ... key office production assistant / production secretary: second unit, Atlanta
Andrew Sitter ... set production assistant: Hawaii unit
Hilary Smiley ... assistant: Mr. Flynn
Fran Smith ... assistant production coordinator
Marek Stout ... production assistant
Justina Tai ... additional medic
Cynthia D. Tappy ... production accountant: Hawaii unit
Jaime Taylor ... set medic
Shelby Thomas ... Assistant: Beau Flynn
Thorin Thompson ... production assistant
James Tilley ... stand-in: Dwayne Johnson
Didi Tokova ... production accountant
Miguel J. Torres ... Office Production Assistant
Linda Traxler ... hairstylist
Elliot Wadsworth ... office production assistant: LA prep
Jessica Walker ... photo double Emily Blunt / stand-in Emily Blunt
Kelsey Walsh ... production assistant
Alex Washington ... tutor
Debi West ... Payroll Accountant
Josh Wheeling ... marine technician
Josh Wheeling ... marine technician
Katie Whitworth ... 2nd Assistant Accountant
Michael Wiggs ... production secretary
Jonathan J. Williams ... assistant: John Davis
Jordan Wise ... Assistant: Scott Sheldon
Monica Woolsey ... office production assistant
Mariam Yacoub ... assistant production coordinator: reshoots
Cynthia Young ... assistant payroll accountant: Hawaii
Marc T.S. Zakalik ... production coordinator
Jessica Zobler ... assistant: Dwayne Johnson: as Jessica Zobler (as Jess Zobler)
April Klimko ... Production Safety (uncredited)
Ian Lewis ... additional set production assistant: second unit (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed