Edit
Thor: Ragnarok (2017) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Taika Waititi ... (directed by)

Writing Credits  

Eric Pearson ... (written by) and
Craig Kyle ... (written by) &
Christopher Yost ... (written by) (as Christopher L. Yost)
 
Stan Lee ... (based on the comics by) &
Larry Lieber ... (based on the comics by) and
Jack Kirby ... (based on the comics by)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Korg (voice)
...
...
Surtur (voice)
...
...
Volstagg
...
Fandral
...
Asgardian Date #1
...
Asgardian Date #2
...
Actor Thor
...
Actor Odin
...
Actor Sif
...
Odin's Assistant (as Ashley Ricardo)
...
College Girl #1
...
College Girl #2
...
Lead Scrapper
Alia Seror-O'Neill ...
Golden Lady #1
Sophia Laryea ...
Golden Lady #2
Stephen Oliver ...
Cousin Carlo
Hamish Parkinson ...
Beerbot 5000
...
Warden
Sky Castanho ...
Asgardian Daughter
Shari Sebbens ...
Asgardian Mother
Richard Green ...
Asgardian Uncle
Sol Castanho ...
Asgardian Son
...
Samantha Hopper ...
Valkyrie Sister #2
Eloise Winestock ...
Asgardian Woman
...
Asgardian Man
Rest of cast listed alphabetically:
...
Sakaaran Citizen (uncredited)
...
Asgardian (uncredited)
...
Asgardian / NY Passer-By (uncredited)
...
Asgardian (uncredited)
...
GM Pilot (uncredited)
Lexy Bernardo ...
Sakaaran Citizen (uncredited)
...
Sakaaran (uncredited)
...
Grandmaster VIP (uncredited)
...
Asgardian (uncredited)
...
Asgardian Patron #2 (uncredited)
...
Loki Actor (uncredited)
...
Asgardian (uncredited)
...
Asgardian (uncredited)
...
New York City Passerby (uncredited)
...
Asgardian (uncredited)
...
Asgardian (uncredited)
...
Asgardian (uncredited)
...
Asgardian (uncredited)
Adam Green ...
New York Businessman (uncredited)
...
Asgardian Patron #1 (uncredited)
Dylan Kai Harris ...
Asgardian Refugee (uncredited)
...
Asgardian (uncredited)
...
Asgardian (uncredited)
...
Asgardian (uncredited)
Cale Kampers ...
Asgardian (uncredited)
Dean Kenny ...
Trainee Guard (uncredited)
Joel Knights ...
Sakaaran Citizen / Floatychairan Prisoner (uncredited)
...
Asgardian (uncredited)
Demetri Landell ...
Asgardian (uncredited)
...
Barber (uncredited)
Braden Lewis ...
Asgardian Child (uncredited)
...
Heavy Set Man (uncredited)
...
Asgardian (uncredited)
...
Asgardian / New Yorker (uncredited)
...
Asgardian Servant (uncredited)
...
Twin Sakaaran Citizen (uncredited)
...
Twin Sakaaran Citizen (uncredited)
Brooke McMaster ...
New Yorker (uncredited)
Declan McMurray ...
Asgardian (uncredited)
...
Asgardian (uncredited)
...
NYC Passerby (uncredited)
...
Asgardian (uncredited)
Duncan Nagle ...
Asgardian (uncredited)
Jip Panosot ...
Asgardian Refugee (uncredited)
...
Asgardian (uncredited)
...
Einherjar Guard (uncredited)
...
Asgardian (uncredited)
...
Sakaaran Citizen (uncredited)
...
Sakaaran Citizen (uncredited)
Josh Torr ...
Palace Guard #2 (uncredited)
Beatrice Ward ...
Asgardian Citizen (uncredited)
Ken Watanabe ...
Asgardian Noble (uncredited)
Liz Xu ...
Asgardian (uncredited)
Mike Zarate ...
Asgardian / Choir (uncredited)
...
Asgardian (uncredited)

Produced by 

Victoria Alonso ... executive producer
Brian Chapek ... associate producer
Louis D'Esposito ... executive producer
Kevin Feige ... producer (produced by) (p.g.a.)
Thomas M. Hammel ... executive producer
Stan Lee ... executive producer
Brad Winderbaum ... executive producer

Music by 

Mark Mothersbaugh ... (music by)

Cinematography by 

Javier Aguirresarobe ... director of photography

Film Editing by 

Zene Baker ... (edited by)
Joel Negron ... (edited by)

Casting By 

Sarah Finn
Kirsty McGregor ... (Local Casting)

Production Design by 

Dan Hennah
Ra Vincent

Art Direction by 

Bill Booth
Brendan Heffernan
Richard Hobbs
Alex McCarroll
Laura Ng

Set Decoration by 

Beverley Dunn

Costume Design by 

Mayes C. Rubeo

Makeup Department 

Rebecca Allen ... additional makeup artist and hair stylist
Katrina Anger ... additional make up artist
Ellen Arden ... makeup artist
Jason Baird ... special makeup effects artist
Amanda Barnard ... additional makeup artist
Alice Baueris ... makeup artist
Lara Jade Birch ... additional hair & makeup artist
Suzanna Boykin ... hair stylist
Don Brooker ... additional makeup artist
Caley Brooks ... makeup artist
Amy Cannon ... assistant makeup artist
Jett Chapman ... assistant makeup artist
Jac Charlton ... contact lens technician / dental prosthetics
Emily Coughlin ... makeup artist
Louise Coulston ... Crowd room supervisor
Nancy Cummings ... makeup artist
Laura Dandridge ... assistant makeup artist
Megan Farquharson ... additional hair and makeup trainee (as Megan Farquarson)
Kerryn Flewell-Smith ... additional makeup & hair artist
Troy Follington ... additional hairdresser
Connie Gallo ... additional makeup & hair artist
Jessie Gambardella ... makeup artist
Samara Gildea ... additional make up artist
Niamh Glynn ... hair stylist
Kala Harrison ... additional makeup artist
Tim J. Hays ... makeup artist
Micah Laine ... additional makeup artist
Shay Lawrence ... key makeup artist
Jack Lazzaro ... additional makeup artist
Dennis Liddiard ... key makeup artist
Vincenzo Mastrantonio ... makeup designer
Mariel McClorey ... additional makeup artist
Donald McInnes ... personal hair and make up for Benedict Cumberbatch
Cora Montalban ... crowd make-up and hair artist: dailies
Douglas Noe ... Personal Makeup Artist To Mr. Hiddleston / makeup department head: additional photography
Lauren Oliver ... hair assistant
Lali Peer ... makeup artist: performance capture / makeup tests: pre-production
Selena Pertzel ... additional hairdresser
Jacqueline Priem ... additional hair & makeup artist
Bryan Reynolds ... makeup artist
Alex Rouse ... wigmaker
Elvis Schmoulianoff ... additional makeup artist
Aida Scuffle ... makeup artist
Natalie Stanfield ... makeup and hair crowd dailies
Tia Stephanou ... makeup artist
Megan Tanner ... personal hair stylist and makeup artist: idris elba
Samantha Thomson ... additional makeup artist
Luca Vannella ... hair designer
Shelley Veitch ... additional makeup & hair artist
Carla Vicenzino ... Makeup Co-Ordinator
Quinton Wallace ... additional makeup artist
Sarah Weatherburn ... facial hair maker
Billie Weston ... additional hair and makeup artist
Joe Whelan ... key hair stylist
Robert Wilson ... hair stylist
Felicity Wright ... hair and makeup supervisor: second unit
Sean Genders ... specialty costumes jmbfx studio (uncredited)
Danny Wagner ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Jennifer Cornwell ... unit production manager
Paddy Cullen ... additional photography
Danielle Daly ... post-production supervisor
Pip Gillings ... vfx unit new zealand
Louis Polak ... production supervisor: Stereo D
Steven S. Shapiro ... production technology executive
Jennifer Teves ... production supervisor
Jesse Torres ... executive in charge of post production
Jamie Whitfield ... assistant unit manager / unit manager: second unit

Second Unit Director or Assistant Director 

Steve E. Andrews ... first assistant director: second unit
Sadie Paige Barton ... additional second assistant director: additional photography
Josy Capkun ... second assistant director: additional photography
Ben Cooke ... second unit director
Catherine A. Cospelich ... additional second assistant director: additional photography
Carl Edge ... production assistant
Tom Hooper ... assistant director
Dan John ... key second assistant director
Kris Keevers ... additional on set production assistant
Danielle King ... second second assistant director: additional photography
Vincent Lascoumes ... first assistant director
James McGrady ... second assistant director: on set
Michael O'Connor ... third assistant director
Aimee Robertson ... second second assistant director: second unit
Lisa C. Satriano ... first assistant director: additional photography
Molly Sullivan-Stevens ... on-set pa: second unit (as Molly Sullivan)
Jo Suna ... second assistant director: second unit
Greg Tynan ... second assistant director: crowd
Tatiana Velasco ... director attachment
Matthew Webb ... second second assistant director: second unit

Art Department 

Anthony Allan ... concept artist
Marko Anttonen ... assistant art director
Rimma Aranchikov ... weapons assistant
Kayla Arena ... fabricator
Ebony Ashton ... set decoration assistant
Matt Austin ... key standby props
Carla Bailey ... standby scenic artist
Toby Barron ... fabricator
Brett Beacham ... head of department prop maker
Josh Beacham ... head mould maker
Laurent Ben-Mimoun ... concept illustrator / conceptual art director
Zachary Berger ... concept artist
Frederic Berjot ... sculptor/mouldmaker
Aleksi Briclot ... concept artist
Claire Bryant ... props assistant
Christopher Brändström ... concept artist: ILM
Gillian Butler ... assistant property master
Nicola Campbell ... props designer
Davison Carvalho ... concept artist: perception
Rohan Chant ... set builder
David Childs ... construction foreman
Jason T. Clark ... assistant art director
Ross Clarke ... assistant construction supervisor
Hannah Crosby ... props maker assistant
Tim Croshaw ... set designer
Nick S. Cross ... set designer
Richie Dehne ... property master
Ben Delorger ... props
Wayne Diskin ... standby carpenter
Benjamin Donnelly ... junior concept artist
Alex Drummond ... concept illustrator
Laura Drummond ... additional on set dresser
Dane Eade ... set builder
Bowen Ellames ... concept artist
Hilton Ellingham ... set construction. leading hand
Lauren Ann Evans ... art coordinator (as Lauren Evans)
Peter Exton ... steel foreman
Anthony Fitzpatrick ... set builder
Nathan Blanco Fouraux ... senior set designer
Connie Gallo ... assistant sculptor
Fred Gambino ... concept artist framestore
Leyla Gashe ... junior prop maker
Cody Gillies ... painter
Alice Gluszyk ... graphic designer
Lea Golding ... props
Aidan Gray ... set designer
Devin Gray ... set designer
Sean Hargreaves ... senior concept designer
Keith Owen Harris ... carpenter: Georgia
Todd Harris ... storyboard artist
Andrew Hastings ... carpenter
Derek J. Hawthorne ... set painter
Joe A. Hawthorne ... scenic foreman
Jake Hempson ... concept designer
John Higgins ... art director: second unit
Alan Hook ... production designers: additional photography
Joel Ibbetson ... set dresser
Michael Anthony Jackson ... storyboard artist
Tobias Jahke ... props foreman
Ian Joyner ... concept artist
George Kabot ... scenic artist
Andrew Kattie ... set designer
John Mathew Kelly ... set dresser
Carol Kiefer ... art department coordinator
Michael Kissane ... assistant standby props
Michael Kutsche ... character designer
David Köhler ... set builder (as David Koehler)
Nathan Lucas ... set builder
Jim Magdaleno ... storyboard artist
Rhianna Malezer ... art department assistant
Richard Mansfield ... weapons coordinator
Kate McCowage ... set designer
Mikey McCusker ... 3d asset artist
Lucinda McGuire ... design assistant
Tricia McInally ... art department manager
Daniela Medeiros ... set designer
Ryan Meinerding ... head of visual development
Mike Miller ... construction coordinator
Rob Nagy ... set designer: reshoots
Trish Navarro ... art department coordinator: additional photography
Till Nowak ... concept artist
Corey O'Connell ... buyer/dresser
Jay Oliva ... storyboard artist
Andy Park ... visual development supervisor
Steve Parsons ... art dept. runner
Maria-Rose Payne ... head prop painter (as Maria Rose Payne)
Vicki Pui ... visual consultant
Siobhan Purkis ... design assistant
Wayne Quilliam ... prop/set maker
Ronald Rametta ... props: leading hand
John Rann ... construction supervisor
Wil Rees ... production illustrator
Zane Reichert ... art department assistant: reshoots
Raj Rihal ... concept artist
Jaime Rosegren ... on set dresser: additional photography
Robert Rosegren ... set dresser: re-shoot
Francisco Ruiz-Velasco ... art department
Josh Sheppard ... storyboard artist
Emmanuel Shiu ... concept illustrator
Craig Shoji ... concept illustrator
Marion Rex Smith ... set dresser
Tuesday Stone ... assistant set decorator
Alex Strachan ... on set picture car mechanic
Ed Symon ... set designer
Jackson Sze ... senior illustrator
Geraldine Tartan ... sets buyer
Phillip Telford ... carpenter
Jocelyn Thomas ... set decoration coordinator
Pete Thompson ... concept art: concept artist
Shaun E. Thompson ... set dec runner (as Shaun Thompson)
Rachel van Baarle ... junior set designer
Gena Vazquez ... props
Tony Voevodin ... concept model maker
Amanda Ward ... prop assistant: additional photography
Archer Watkins ... sculptor
Jordan Watts ... art assistant
Zammia Weatherall ... assistant sculptor
Haley Wezenberg ... props manufacturing assistant
Paula Whiteway ... set designer
Jane Wu ... storyboard artist
Jane Wuu ... set designer

Sound Department 

Tristan Atkins ... Sound utility
Jamie Branquinho ... assistant sound editor
Freddy Chancellor ... boom operator
David Chrastka ... sound effects editor
Dane Cody ... sound recordist: second unit
Greg Crawford ... adr mixer: Atlanta
Scott Curtis ... foley mixer
Noah Dunbar ... adr recordist
Danielle Dupre ... assistant re-recording mixer
Aron Dyer ... boom operator: second unit
David Farmer ... sound designer
Ryan J. Frias ... dialogue editor
Nia Hansen ... sound designer
Lora Hirschberg ... re-recording sound mixer
Daniel Laurie ... supervising sound editor
Georgia Mae ... sound intern
Michael Miller ... adr mixer
Shannon Mills ... sound designer / supervising sound editor
Samson Neslund ... assistant supervising sound editor
Joshua O'Donnell ... sound utility
Emma O'Reardon ... utility sound
Steve Orlando ... sound effects editor
Kimberly Patrick ... foley editor
David Peifer ... digital editorial support
Juan Peralta ... re-recording sound mixer
Jacob Riehle ... foley editor
Shelley Roden ... foley artist
Aron Siegel ... sound mixer: US unit
Jordan Smith ... adr recordist
Tony Villaflor ... additional re-recording mixer
Nik Waddell ... utility sound: day player

Special Effects by 

David J. Barker ... special effects: Reshoots
Craig Tex Barnett ... special effects coordinator: Reshoots
Justin Bertges ... Mold/casting department at Quantum creation Fx
Bruce Bright ... special effects pre-rig supervisor
Mark Brims ... purchasing officer
Leanne Brooks ... special effects coordinator
Brenden Barry Brown ... special effects technician
Patrick Carmiggelt ... special effects technician
Brian Cox ... special effects supervisor
Dino Doane ... special effects: Reshoots
Andrew Durno ... special effects supervisor: weta
Scott Dwyer ... special effects: Reshoots
Michael Dye ... special effects coordinator: Ironhead Studio
Dean Franklin ... special effects technician
Rob Gillies ... head of manufacture: Weta Workshop
Lans Hansen ... Weta Workshop Project Supervisor
Adam Heinis ... special effects coordinator
John Howard ... Mould maker Weta workshop
Clint Ingram ... special effects pre-rig supervisor
Pete Kelley ... special effects technician: Ironhead Studio
Jim Leng ... special effects on set supervisor: principal photography
Rachel Minchin ... modeller
Dordi Moen ... paint team leader: Weta Workshop
Ceri Nicholls ... senior special effects technician
Christopher D. O'Neill ... specialty costumes: Ironhead Studio
Eric O'Neill ... special effects coordinator: Ironhead Studio
James Paul ... lead senior special effects technician
Danielle Prestidge ... supervising production manager: Weta Workshop
Ray Purkis ... special effects breakaways supervisor
Ceres Regnum ... digital sculpting department: quantumcreafionfx
Ric San Nicholas ... Special Effects Foreman: Additional Photography
Carlos Slater ... content coordinator: Weta Workshop
R. Bruce Steinheimer ... special effects supervisor (as Bruce Steinheimer)
Joel Studer ... special effects: Reshoots
Julian Summers ... special effects technician
Richard Taylor ... Weta Workshop Creative Supervisor
Tony Watt ... special effects technician
Dan Weaver ... sfx rigger
Shannon Weaver ... special effects crew
Will Furneaux ... 3d department supervisor: Weta Workshop (uncredited)

Visual Effects by 

Nicola Hahn ... hr manager: trixter
Charlotte Roberts ... creature td
Dustin Lee Abram ... production assistant: industrial light & magic - Vancouver
Kate Adams ... visual effects artist
Oliver Adranghi ... compositor: Framestore
Mathieu Aerni ... Character lead: luma pictures
Jose Gregorio Aguilar ... integration artist
Lydia Aguilar ... stereo compositor: Stereo D
Hector Aguirre ... visual effects artist: luma pictures
Shane Aherne ... head of lighting and look development: Rising Sun Pictures
Fazil Ahmed ... lead creature effects technical director
Habeeb Ahmed ... modeling lead: Double Negative / visual effects artist: modelling lead
Tosin Akinwoye ... fx technical director: Image Engine
Amer Alameddine ... technical animator: Method Studios
Mohite Alankar ... double negative
Samantha Alarcon ... visualization artist: The Third Floor
Carl Albrecht ... visual effects: trixter
Dennis Albus ... render/fx pipeline td: Trixter
Lee Alexander ... digital supervisor: Image Engine
Nigel Allan ... previs artist
Corey Allen ... senior paint artist: stereo d
Richard Almodovar ... visualization artist: The Third Floor
Juan Alonso ... digital compositor
Ana Maria Alvarado ... visualization artist: The Third Floor
Rogerio Alves ... visual effects artist
Purvez Amirali ... visual effects artist
Cody Amos ... fx artist: Luma Pictures
Dane Anderson ... senior io technician: Legend
Valeria Andino ... visual effects senior coordinator
Tor Andreassen ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Brett Angelillis ... visual effects artist: Luma Pictures
Shawn Annets ... Artist Manager
Kelly Antaya ... lead roto/paint artist: Legend 3D
Khari Anthony ... digital compositor
Daphne Apellanes-Ackerson ... digital artist: Whiskytree
Doug Appleton ... vfx supervisor: perception
Mikkel Sejero Arildsen ... modeler: trixter
Paul Arion ... global head of layout: Double Negative
Jose Armengol ... visual effects photographer
Luke Armstrong ... digital compositor framestore
Michanol Arnaud ... compositor: Framestore
Jyoti Arora ... roto paint artist: Method Studios
Nicolas Arredondo ... visual effects artist: for Exceptional Minds [us]
Radu Arsith ... cg supervisor: trixter
Paul Ashall ... matchmove artist: framestore
Nicole Ashford ... digital artist
Saqib Ashraf ... effects technical director
Subhan Saleem Asif ... fx artist: luma pictures
Ruben Athouel ... senior technical director: ILM
Kenneth Au ... visual effects supervisor: Exceptional Minds
Luke Avery ... visualization artist: The Third Floor
Remus Avram ... pipeline engineer: trixter
Laurent Ayoubi ... digital artist: Iloura Sydney
Josh Azzopardi ... digital artist
Lance Baetkey ... digital artist
Randall Bahnsen ... creature td: ILM
Darren Bailey ... operations coordinator: Stereo D (as Darren Stichtenoth)
Ayush Bajoria ... visual effects artist
Richard Baker ... stereo executive: Legend3D
Frances Baldasarro ... witness camera
Michael Jeff Baldemoro ... bg prep supervisor: Image Engine
Denise Ballantyne ... visual effects executive producer: Secret Lab
Jesse Balodis ... digital artist
Christopher Balog ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Danny Banda ... matchmove artist: Iloura
Gretchen Bangs ... visual effects artist
Aviv Bar-Ami ... visual effects artist
Jillian Barayang ... visual effects coordinator: digital domain
María Barbadillo ... effects technical director: Framestore
Harry Bardak ... cg supervisor
Josh Barham ... paint and roto: framestore
Guy Barnes ... digital artist
Bruno Baron ... cg supervisor
Pharoah Barrett ... visualization artist: The Third Floor
Scott Bartels ... lead matchmove artist
Tanner Bartlett ... compositor
Jenny Basen ... visual effects producer: double negative
Addison Bath ... head of pipeline: The Third Floor
Sourabh Batra ... FX TD
Cédric Battude ... digital compositor: framestore
Aaron Baudin ... effects technical director
Ines Baumgartner ... visualization artist: The Third Floor
Bryn Bayliss ... digital compositor
Eric M. Beaver ... compositing supervisor
Roger Beck ... systems administrator
Marianne Bell ... visualization artist: The Third Floor
Jean-Bastien Bellot ... digital compositor
Grant Bensley ... Head of Production: Weta Workshop
Brian N. Bentley ... technical director
David Berrocoso ... fx td: trixter
Chris Berry ... paint & roto artist: Framestore
Paul Berry ... visualization artist: The Third Floor
Alessio Bertotti ... visual effects artist
Robert Beveridge ... visual effects artist
Manthan Bhayani ... stereo compositor: Stereo D
Jason Bidwell ... digital compositor: luma pictures
Thomas Biller ... cg supervisor: double negative
Michael Billette ... effects technical director: Image Engine
Jourdan Biziou ... previsualization artist: The Third Floor
Mariano Blanc ... rnd programmer
Sarah Blank ... visual effects artist
Ann-Marie Blommaert ... senior visual effects coordinator: Method Studios
Claire Blustin ... visual effects artist
Rebecca Bogert ... visual effects artist
Alex Bonacci ... stereo compositor
Anto Bond ... head of modelling
Aaron Bookout ... assistant digital artist: Whiskytree
Michael Borhi ... texture artist
Matthew Boston ... animator: Double Negative
Matt Bowler ... cyber scanning services: Clear Angle Studios
Paul Boyd ... visual effects artist
Ryan Bozajian ... digital artist: Whiskytree / senior compositor
Kirstin Bradfield ... digital compositor: ILM
Patrick O. Brady ... visual effects artist: for exceptional minds [us]
Amelia Braekke-Dyer ... digital compositor
Mark Braithwaite ... lead digital compositor: method studios
John Brennick ... senior compositor: Digital Domain
Christine Breuninger ... digital paint artist: ILM
Lucas Brinkman ... technical support: Method Studios Vancouver
Justin Bromley ... visual effects supervisor
Margaret Brooks ... compositor
D. Sean Brown ... motion control operator
Georgie Brown ... junior digital coordinator: luma pictures
Jason Brown ... visualization artist: The Third Floor
Kari Brown ... senior effects technical director: Framestore
Alexander T.H. Browne ... visual effects artist
Justin Brunett ... animator: Luma Pictures
Alexander Bucknell ... matchmove
Izet Buco ... visual effects lead compositor: Double Negative
Chad Buehler ... digital compositor
Charles Bunnag ... digital colorist: Technicolor
Spencer Burns ... Jr. Stereo Compositor
Glenn Burton ... previs supervisor: Day For Nite
Jake Bush ... paint and roto artist: framestore
Ivan Busquets ... compositing supervisor
Anita Börcsök ... digital matte painter
Elizer Cabais ... stereo artist: Legend3D
Anthony Cabrera ... visual effect coordinator: ILM
Andrew Cadey ... visual effects technical director
Francesco Cadoni ... compositor: Rising Sun Pictures
Andy Cadzow ... previz artist
Mitchell Callisch ... visual effects coordinator
David Cam ... roto artist: Image Engine
Dylan Campbell ... digital compositor
Alexandre Cancado ... cg supervisor: luma pictures
Marco Cantaluppi ... digital compositor
Brian Cantwell ... digital artist
Chris Capel ... visualization artst: The Third Floor
Tiago Caribe ... render technician: Method Studios
Jordan Cario ... effects technical director: Framestore
Yuri Carrara ... digital compositor
Brendan Carroll ... visual effects artist
Owen Carroll ... lead compositor
Claudia Carvalho ... creature effects technical director
John Cassella ... senior fx technical director: Luma Pictures
Christian Castaneda ... digital compositor: ILM
Paco Castillo ... digital compositor: Method Studios
Gerardo Castro ... roto/paint artist
David Cattermole ... digital artist
Zac Cavaliero ... visualization artist: The Third Floor
Lesly Cazares ... visual effects coordinator: method studios
Joe Ceballos ... visual effects supervisor: Whiskytree
Joe Censoplano ... lead look development artist: Luma Pictures
Jacob Chacko ... creature effects technical director
Yinghao Chai ... model/texture artist: luma pictures
Katherine Chambers ... vfx associate producer
Sylvia Chambers ... visualization artist: The Third Floor
Manjoe Chan ... animator
Matthew Chandler ... environments technical director
Shyamsundar Chandrasekaran ... lead paint artist: double negative
Hui Ling Chang ... visual effects producer
Paul Chapman ... lead compositor: Digital Domain
Josh James Chappell ... matchmove technical director
Erik Charlebois ... texturing and lookdev artist
Diane Charlery ... generalist: Method Studios
Abhisek Chatterjee ... creature td: double negative
Vishal Chauhan ... digital compositor: double negative
Rajat Chawla ... stereoscopic qc artist
Meagan Chechalk ... stereo production coordinator
Jason Chen ... virtual production manager
Je-Ren Chen ... crowd pipeline software developer
Sophie Cherry ... visual effects production manager: Method Studios
Derek Cheung ... visual effects artist
Dae Yeon Cho ... cg generalist
HyunJin Cho ... Layout Artist: Industrial Light & Magic
Jessica Choi ... visual effects coordinator
Jinhwan Choi ... fx artist: Secret Lab
Raymond Chou ... generalist artist
Christian Lik Shan Chu ... modeler (as Christian Chu)
Naeem Chudawala ... digital effects artist
Paul Churchill ... digital artist
Simone Ciliani ... effects technical director: Framestore
Alessandro Cioffi ... vfx supervisor: trixter
Suzanne Cipolletti ... postvis lead: The Third Floor
Vincent Cirelli ... senior visual effects supervisor: Luma Pictures
Alan Clappison ... environments technical director: framestore
Danny Clark ... visualization artist: The Third Floor
Jimi Clark ... department manager roto/paint & outsource
Alvaro Claver ... visual effects artist: Digital Domain
Nicolae-Gheorghe Cojocaru ... visual effects artist: Digital Domain
Michael Coldewey ... ceo: trixter
Tamira Coldewey ... vfx production secretary: trixter
Tony Cole ... supervisor
Andrew M. Collins ... matchmove artist: luma pictures
Aaron Colman-Hayes ... 3d modeler and texture artist
Rafael Colon ... digital compositor: Digital Domain
Tony Como ... digital paint & roto department supervisor: BaseFX
Tara Conley ... visual effects producer
Paolo Consorti ... senior effects technical director: trixter
Chris Cook ... lead modeler: Framestore
Emily Cook ... visual effects coordinator: Double Negative
Chris Cooper ... matchmove/layout artist: ILM
Michael Corcoran ... senior creature technical director
Tyler Cordova ... visual effects production manager
Nico Coronado ... digital compositor (as Nicolás Coronado)
Alejandro Corral ... digital artist
Lydia Cosgrave ... layout artist
Danielle Costa ... visual effects executive
David Costello ... compositor
Aurelie Couble ... roto paint artist
Christopher Michael Coupe ... effects technical director: Double Negative
Kevin Couture ... lighting technical director: ILM
Evelyn Cover ... virtual production manager: The Third Floor
Eric Cowan ... visual effects artist
Corinne Cowgill ... matchmove: Framestore
Craig Crane ... lidar supervisor
David Crane ... stereoscopic compositor
Mathew Crisp ... digital compositor
Wesley Cronk ... compositing supervisor
Jimmy Cruz ... roto artist: Secret Lab
David Cunningham ... effects technical director
Noelle Cyr ... Stereo Manager: Stereo D
Christiant D'Alberto ... framestore
Coral D'Alessandro ... pre-vis consultant
Paolo D'Arco ... compositor: Framestore
Mark D. Ferguson ... compositing department coordinator
Josh Dagg ... visual effects supervisor: Exceptional Minds
Eric Daly ... senior producer: perception
Ashish Dani ... senior environment artist: method studios
Billy Dao ... animator: Luma Pictures
Leah Darrington ... paint and roto artist
Christopher Davies ... matchmover: Framestore
Martin Davies ... technical director
Michael Davies ... modeling supervisor
Jaroslaw Dawidziuk ... effects technical director
German de Benito ... effects technical director: cinesite
Javier Montero de la Vega ... fx artist: trixter
Emmanuel De Lange ... lead integration artist: Digital Domain
Ben De Luca ... head of it: trixter
Claire Pereira de Souza ... compositor
Dean Deakyne ... visualization artist: The Third Floor
Rachel Deane ... digital artist
Ruth Deane ... compositor: method studios
Kurt Debens ... visual effects artist
Pierre Debras ... modeller: framestore
Kevin Decatoire ... environment artist
Jake Dee-McKoy ... senior production coordinator: Stereo D
Marianne Del Rosario ... stereo compositor: Stereo D
Michelle Del Rosario ... visualization artist: The Third Floor
Mark Della Rosa ... Animation Supervisor: Digital Domain
Anthony DeMeo IV ... motion editor
Mark Derksen ... digital compositor
Nicolas Derory ... digital compositor: Framestore
Amit Desai ... pipeline technical director
Lalit b Desai ... digital compositor
Mahesh Desai ... digital matte painter/environment artist: double negative
Kunal Deshpande ... crowd technical director
Vuk Despotovic ... element qc coordinator
David Dewaik ... digital compositor
Santosh Kumar Dey ... lead matchmove artist: Double Negative
Souvik Dey ... visual effects lighting technical director
Rajbir Dhalla ... digital artist
Navdeep Dhamu ... pipeline and support: framestore
Prashant Dhotre ... senior Lighting TD
Giovanni Di Giulio ... VFX Production Coordinator: Double Negative
Vittorio Di Toro ... framestore: modeler
Yago Diaz ... render wrangler: trixter
Raffael Dickreuter ... previs artist
Michael Dillon ... di producer / senior finishing producer
Spencer Dinney ... compositor
Emmanuele Diotti ... digital compositor: Luma Pictures
Chris DiPaola ... modeler: ILM
Laura Dochtermann ... visual effects coordinator: Image Engine
Ryan Doell ... visual effects coordinator
Andrew Dohan ... stereoscopic compositor
Eran Dolev ... motion control operator
John Dolman ... paint & roto artist
Belen Sousa Domínguez ... visual effects: trixter
Francesc Donaire ... compositor: Framestore
Robert Dorris ... digital artist
Colin Dorssers ... stereo compositor: Legend 3D
Ian Doss ... on set lead
Thomas Dotheij ... effects technical director: Framestore
Christina Douk ... visualization artist: The Third Floor
Stanislav Dovliashewicz ... visualization artist: The Third Floor
Steven Drew ... compositor
Alex Drewett ... matchmove: Framestore
Robert Drwila ... visual effects editor
Zach du Toit ... environment technical director
Przemek Duda ... concept art: trixter
Peter Dudley ... compositor
Andrew Dugan ... visual effects artist: for Exceptional Minds [us]
Ryan Duhaime ... lead lighter/lookdev: Digital Domain
François Dumoulin ... visual effects supervisor: Rodeo FX
Marcus Duprat ... junior effects technical director: Framestore
Hugo Durand-Mermet ... digital compositor: framestore
Frank Dürschinger ... lighting td: trixter
Colin Ebbeson ... lead lighting artist
Kade Eckstein ... digital compositor
Christopher Edwards ... executive producer: The Third Floor
Josh Ellem ... visual effects
Jack Elworthy ... Capture Lab TD: Framestore
Stephen Enticott ... head of animation: Double Negative
David Entin ... lead digital coordinator: Luma Pictures
Valentina Ercolani ... lead facial rigger, Framestore
Todd Allen Erickson ... visualization artist: The Third Floor
Rahul Narayan Erla ... matchmove & rotomation artist double negative
Vladislav Ermakov ... digital compositor
Melissa Espina ... depth department manager: 3D conversion
Lionel Estivill ... digital compositor: framestore
Peter Evemy ... matchmove artist
Gianpietro Fabre ... senior texture artist: Framestore
Paul Faeldo ... stereo compositor: Stereo D
Steven Fagerquist ... digital compositor
Irene Faminial ... visual effects artist
Joseph Farrant ... visual effects editor: Double Negative
Charlotte Farrell ... r&d programmer: Framestore
Tiana Fazio ... visual effects artist: Exceptional Minds
Ian Fellows ... digital compositor
Michael Fendick ... assistant visual effects editor
Diogo Fernandes ... digital compositor
Matthew Fernandez ... vfx production manager: trixter
Sarah Fernandez ... vfx coordinator: trixter
Victor Manuel Fernandez ... stereoscopic compositor
Daniel Antón Fernández ... environments lead
Domenico Ferraro ... lighting td: trixter
Ricardo Ferreira ... digital compositor
Ricardo Ferreira ... visual effects: trixter
George Ferris ... stereoscopic compositor: Stereo D
Edward Ferrysienanda ... visual effects artist
James Fetter ... visual effects artist
Aaron Fickling ... creature technical director: Rising Sun Pictures
Therese Skundberg Fidje ... visual effects editor: Framestore
Vincent Fiere ... matte painter
Alex Filipov ... animator: Method Studios
Tommaso Fioretti ... lead digital compositor: framestore
Marco Firme ... lead texture artist
Rob Fitzsimmons ... visual effects artist: Digital Domain
Megan Flood ... visual effects supervisor
Juan Flores ... senior tech lead
Heather Flynn ... postvis supervisor: The Third Floor
Ellie Follows ... modeller
Karl Fornander ... visualization artist: The Third Floor
Luis Fos ... effects technical director
George Fronimadis ... digital artist: ILM
Cinthia Fujii ... visualization artist: The Third Floor
Sarah Fuller ... digital artist
Jonathan Fung ... digital paint artist: Industrial Light & Magic
Michael Furniss ... visual effects
Stavros Fylladitis ... modeller/texture artist: double negative
Fabian Färber ... 3d generalist: trixter
William Gabriele ... Rigging Technical Director: FRAMESTORE
Alexander Gabrielli ... compositor: Secret Lab
Laetitia Gabrielli ... look development artist - framestore
Akash Gade ... matchmove artist
Leila Gaed ... lighting technical director: Framestore
Toby Gaines ... digital artist
Jagadeesh Gajapathy ... lighting td
Stefan Galleithner ... fx td: trixter
Giancarlo Gallinoro ... environment artist: Framestore
Caraline Gao ... stereo artist: Legend 3D
Julio Tovar Garcia ... element qc artist: stereo d
Stuart Gardiner ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Nathan Gardner ... digital paint artist: Industrial Light & Magic
Jessica Garment ... paint and roto: Framestore
Pedro Zuñeda Garrido ... pipeline developer: trixter
Guillaume Gaussuron ... nuke artist
Russ Gautier ... design supervisor: perception
Jack Geckler ... senior animator: Luma Pictures
Iñaki Gegúndez Vicente ... crowd technical director
Rino George ... digital paint artist: ILM
Andrea Geremia ... render wrangler: trixter
Natalia Germi ... texture artist
Yub Raj Ghimire ... system administrator: trixter
Suraj Ghose ... Matchmover: Double Negative Mumbai
Mohamed Ghouse ... lead compositor: Double Negative
Usama Ghufran ... visual effects
Jennifer Giandalone ... studio coordinator: Exceptional Minds
Deborah Giarratana ... visual effects executive
Ulf Gieseler ... modeler & texturing artist: trixter
Shona Gillard ... render support
Wouter Gilsing ... digital compositor: Framestore
Oscar Gimenez ... modeler: trixter
Kristin Goedicke ... jr pipeline technical director: luma pictures
Guenever Goik ... visualization artist: The Third Floor
Ketki Gokhale ... character td
Jake Golding ... matchmove artist: Iloura
Joni Golley ... digital artist
Tomas Gomez ... visualization artist: The Third Floor
Ziya Goncu ... modeler: Framestore (as Goncu Ziya)
Daniel Gonzalez Solozabal ... senior compositor: Industrial Light & Magic
Danny Gonzalez ... principal/founder: perception (as Daniel Gonzalez)
Hanna Goodman ... digital compositor
Zachary Goodson ... visual effects artist: Luma Pictures
Arthur Graff ... effects technical director: Industrial Light & Magic
Megan Graham ... stereoscopic compositor
Callum Grant ... render wrangler
Kari-Lyn Gravel ... production coordinator: Stereo D
Meagan Green ... compositor: Luma Pictures
Justin Greenwood ... data wrangler: Rising Sun Pictures
Michael Leigh Gresham ... senior digital paint artist
Todd Greshuk ... production and technical support: visual effects (Industrial Light & Magic)
Meghan Grube ... animator: luma pictures
Omar Gudjonsson ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Glenn Guenette ... Stereo Compositor - Stereo D
Daniel C.M. Guerra ... creature fx td: Framestore
Fernando Guerrero Rodriguez ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Joshua Guitar ... visual effects editor: ILM
David Gurrea ... senior texture artist: digital domain
Eduardo Gutierrez ... digital artist: Whiskytree
Benjamin Guy ... matchmove artist
Farido Guzzo ... modelling td: Framestore
Charlie Habanananda ... digital grading artist
Michael Habenicht ... lead compositing td: trixter
Gil Hacco ... previs technical director: Day For Nite
Lloyd Hackl ... visual effects artist: for Exceptional Minds [us]
Oliver Hagar ... digital compositor
Jim Hagarty ... visual effects artist
Bryan Haines ... digital compositor
Ashley Hakker ... stereo compositor
Lev Hakobyan ... model/texture artist: Luma Pictures
Tyler Halle ... visual effects artist
Michael J. Halsted ... cg look development lead: Industrial Light + Magic (as Michael Halsted)
Noah Hamdan ... cg generalist
Daniel Hammonds ... digital compositor: framestore
Nicholas Hampshire ... pipeline technical director
Wade Hampton ... visualization artist: The Third Floor
Donghoon Han ... compositor: Method Studios
Scott Hankel ... postvis lead: The Third Floor
Nick Hanks ... layout lead: double negative
Ryan D. Hansford ... lighting artist
Jonathan Harb ... executive producer: Whiskytree
Karolina Hardinger ... visual effects artist
Luke Hardisty ... digital compositor
Daniel Harkness ... Senior Compositor: Iloura
Dylan Harris ... postvis artist: The Third Floor
Mark Harrison ... lead visual effect artist
Sabrina J. Harrison ... production coordinator: digital domain
Chris Hart ... digital artist: Whiskytree
Christopher Hart ... digital artist
John Hasbrook ... visualization artist: The Third Floor
Levent Haseki ... digital compositor
Ashkaan Hassan ... lead technology consultant
Ehsan Hassani Moghaddam ... visual effects artist
Jordan Hassay ... compositor: Secret Lab
Moritz Hausler ... effects technical director
Andy Hayes ... additional supervisor
Yohann Hays ... digital compositor
Patrick Hecht ... cg supervisor/environment lead: trixter
Rens Heeren ... digital artist: Industrial Light & Magic
Gunnar Heiss ... compositor: Method Studios
Nicole Hekel ... compositor
Ethan Helms ... assistant lead stereoscopic compositor
Connie Hendrix ... visual effects accountant
Simon Herden ... digital artist: Iloura
Josh Herman ... digital sculptor
Marco Hermida ... compositor: Image Engine
Mario Escudero Hern ... visual effects: trixter (as Mario Escuardo Hern)
Este Heyns ... motion capture assistant
David Hickey ... visualization artist: The Third Floor
Bryan M. Higgins ... tracker
Andreas Hikel ... previs lead artist: Day for Nite / previs lead: Day for Nite
Mike Hill ... roto/prep supervisor: double negative
Leo Hills ... pipeline technical director: Framestore
Tuan Ho ... digital artist: Whiskytree
James Hoang ... element qc artist
Sam Hodge ... pipeline technical director: rising sun pictures
Alan Hodges ... motion editor
Claire Louise Hoey ... roto paint artist
Timothy Hoffman ... senior look development and lighting artist
Dan Hogg ... visual effects coordinator
Glenn Holbrook ... vfx data wrangler: london
Jory Holt ... stereo compositor: Legend 3D
Justin Holt ... texture supervisor: Method Studios
Julianne Holzschuh ... digital compositor: Marvel Studios
Andrew Honacker ... visualization artist: The Third Floor
Moses Hood ... visualization artist: The Third Floor
Katie Hooten ... visualization producer: The Third Floor
Paul Hopkins ... visualization artist: The Third Floor
William Hopkins ... paint and roto: Framestore
Adam Hopper ... digital compositor
Jiaxuan Hu ... visualization artist: The Third Floor (as Ceen J. Hu)
Yifan Hu ... lookdev artist: lighting td
Levon Hudson ... digital artist
Alex Hughes ... technical director
Neil Hughes ... visual effects coordinator
Lina Hum ... visual effects artist
Killian Huntley ... production assistant
Paul Huston ... visual effects artist
Seung Rok Hwang ... machmove artist: Method Studios
Ian Ie ... digital artist: The Secret Lab
Darko Ilievski ... rotoscoping artist
Ivan Imanishi ... research & development: Image Engine
Paul Ingram ... environments technical director
Michitaka Inoue ... modeller
Ilaria Introzzi ... pipeline technical director: Double Negative
Tracy Nicole Irwin ... creature technical director
Jacek Irzykowski ... digital matte painter: Iloura
Rick Ives ... ncam operator: The Third Floor
Jiri Jacknowitz ... digital artist
Owen Jackson ... lead compositor
Andrew Jacobs ... production coordinator: perception
Evan Jacobs ... stereoscopic supervisor
Tara Marie Jacobson ... compositor
Cale Jacox ... compositor: Method Studios
Ebrahim Jahromi ... creature supervisor: ILM
Gabriel Jalbert ... visual effects coordinator
Alistair Jamieson ... visual effects data wrangler
Woonha Jang ... visualization artist: The Third Floor
Dawid Januszek ... creaturefx td: framestore
Daniel Jardin ... technical animator
Qazi Hamza Javed ... modeller
Kyle Jefferson ... previs lead: The Third Floor
Jack Jenkins ... roto/prep artist: Double Negative
Celia Jepson ... cg supervisor: ILM
Oddo Jeremy ... head of it: The Third Floor
Kundan Kumar Jha ... Department Production Manager Roto & Prep
Viv Jim ... lead compositor: Digital Domain
Zayn Jinah ... Stereoscopic Production Coordinator: Stereo D
Svava Johannsdottir ... visual effects
Siddarth John ... previsualization artist: VR Experience
Michael Johns ... lighting artist: Rising Sun Pictures
Erik Johnson ... stereoscopic artist
Jay Joshi ... digital artist
Djordje Jugovic ... visual effects assistant coordinator
Chaehyeon Lee Julie ... stereo compositor
Dana Jurcic ... visual effects coordinator
Shannon Justison ... visualization supervisor: The Third Floor
Trilok Singh Kachhawa ... texturing Artist: Double Negative
Steven Kaelin ... stereoscopic compositor
Nico Kahmann ... visual effects: trixter
Alice Kahn ... visual effects associate production manager: ILM
Shamintha Kalamba Arachchi ... visual effects artist
Andrew Kalicki ... production coordinator: luma pictures
Ranajoy Kar ... layout artist: Rising Sun Pictures
Jose Julian Karam Lopez ... senior digital compositor: Image Engine
Vasilis Karatziva ... visual effects line producer: Double Negative
Anastazja Karolewska ... compositor
Ervin Kaszap ... technical animator: Method Studios
Preet Katta ... paint and roto: framestore
Eli A. Katz ... visual effects artist: for exceptional minds [us]
Salauddin Kazi ... senior crowd technical director: method studios
Claire Kearton ... lighter
Mark Keetch ... lead hard surface modeller: ILM
Abbigail Keller ... additional visual effects producer
Ian Kelly ... digital artist
Karen Kelly ... vfx production manager
Walker Kennedy ... assistant digital artist
Xander Kennedy ... visual effects artist: luma pictures
Michael Kennen ... lead digital artist: Whiskytree
Daniel Kepler ... visual effects editor: Luma Pictures
Patrick Kern ... animator: trixter
Jeannine Kernisan ... visualization artist: The Third Floor
Anthea Kerou ... animator: Secret Lab
Shea Kerry ... chief operating officer: The Third Floor
Karthik Kesiraju ... digital compositor
Thorsten Kesse ... animator sequence lead: trixter
Alex Khan ... lead lighting artist: Luma Pictures
Sagar Khorasia ... roto artist
Navjin Khosravi ... creature fx artist: Framestore
Jack Kilyan ... paint and roto artist
Chaiwon Kim ... visual effects artist
Haetsal Kim ... tracking/matchmove artist: Luma Pictures
Jeanmarie King ... visual effects executive producer
Nick King ... visual effects producer
Doron Kipper ... photogrammetry/integration: digital domain
Anooj Kiran ... integration artist
Paul Kirwan ... digital artist: Rising Sun Pictures
Niels Kleinheinz ... senior character rigger
Steven Knipping ... digital artist
John Koltai ... designer
Paul Koontz ... visualization artist: The Third Floor
Allie Koppel ... head of finance: The Third Floor
Michelle Korczak ... compositor: Digital Domain
Rico Koschmitzky ... pipeline td: trixter
Peter Koss ... digital compositor: Digital Domain
Rahul Kothari ... digital compositor: double negative
Hemanth Reddy Kovvuri ... stereoscopic compositor: Stereo D
Simone Kraus Townsend ... animator supervisor
Robert Kreps ... visualization artist: The Third Floor
Jesse Kretschmer ... senior pipeline engineer: trixter
Marissa Krupen ... visual effects coordinator
Sarah Krusch ... roto/paint artist
Haris Kruskic ... visual effects assistant producer: Fin Design + Effects
Magnolia Ku Lea ... animator
Abdelrahman Kubisi ... modeller: Framestore
Alexey Kuchinsky ... lead compositor: Trixter
Nachiket Kulkarni ... element qc artist: Stereo D
Nitesh Kumar ... stereo production supervisor: Kite Digitals Studio, India
Nicha Kumkeaw ... digital compositor
Amit George Kuruvilla ... fx supervisor: ILM
Michael La Fave ... fx artist: Secret Lab
Federico La Tona ... lighting and compositing artist: Luma Pictures
Mieszko Lacinski ... generalist td
Dave Ladner ... lead paint artist
Dax LaFleur ... technical animator
Felix Lafontaine ... digital compositor
Giorgio Lafratta ... senior hair/fur groomer: Digital Domain
Zoe Lamaera ... compositor
David Lamb ... postvis artist: The Third Floor
Alberto Landeros ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Heather Langford ... paint and rotoscope artist: Framestore
Carmen Lantsheer ... vfx production secretary: trixter
Martin Lapp ... effects technical director: Industrial Light and Magic
Pedro Lara ... compositor: trixter
Emeric Larochette ... lighting td: Industrial Light & Magic
Julien Lasbleiz ... lighting artist: ILM
Jeremy Lasky ... principal/founder: perception
Peter Lasrado ... lead look development
Mark Laszlo ... environment td: Rising Sun Pictures
Edison Lau ... roto/paint artist: luma pictures
David C. Lawson ... postvis artist: The Third Floor
Nicolas Leblanc ... lead modeler
Kevin Lecocq ... technical animator
Chris LeDoux ... visual effects supervisor: Crafty Apes
Danny Lee ... digital compositor: digital domain
Herman Lee ... visualization artist: The Third Floor
John Lee ... pre-visualization artist
Phoenix Woung-Bi Lee ... effects technical director: Framestore
Sam Lee ... compositor: digital domain
Skeel Lee ... senior effects technical director: Digital Domain
Thomas Lefebvre ... digital compositor: framestore
Sergio Leon ... pipeline developer: trixter
Matt Leonard ... visual effects trainer: ILM
John LePore ... principal/chief creative: perception
Luke Letkey ... 2D Supervisor: Double Negative
Jimmy Leung ... fx td: framestore
Wesley Leung ... vfx production coordinator
Ariel Levental ... compositor: at Framestore
Maude Lewis ... visualization producer: The Third Floor
Diana Li ... effects animator: Digital Domain
Seth Lickiss ... stereoscopic compositor
Chi Jiajia Lim ... jr stereo compositor
Edy Susanto Lim ... creature supervisor: method studios
Tze Ken Lim ... texture Artist: Double Negative
Mark Lipsmeyer ... digital artist: ILM
Rachel Litz ... visual effects editor: Method Studios
Roger Liu ... visualization artist: The Third Floor
Michael Liv ... compositor: Luma Pictures
Andrew Livingstone ... stereo compositor: Legend 3D
Nick Lobban ... matchmove artist: Framestore
Noah Lockwood ... technology: Industrial Light & Magic
Dave Logan ... animator
Michael Lohr ... visual effects artist
Gian Ignacio Lombardi ... compositing & lighting: Luma Pictures
Daniel Long ... digital compositor
Benjamin Lopatin ... creature effects td
Tiago Lopes ... render support
Javier Lopez ... system administrator: trixter
Will Lovett ... lighting and compositing artist: Luma Pictures
Victor Low ... lighting artist: method studios
Ariel Loza ... visualization artist: The Third Floor
Adrian Rivera Lozano ... roto/paint artist
Jordan Lucchino ... stereoscopic compositor
Timmy Lundin ... effects technical director: Rising Sun Pictures
Alison Luong ... visual effects coordinator: Digital Domain
Wanqi Lyu ... effects technical director: Luma Pictures
Bruno Lévêque ... environment td: Image Engine
Daniel López-Izquierdo ... digital compositor: Trixter
Susan Ma ... integration department manager: Method Studios
Morgan MacCuish ... visual effects producer
Daniel James MacDonald ... stereoscopic artist: Stereo D
Iwona Macesowicz ... talent acquisition: trixter
Laura Macfadyen ... digital matte painter: Framestore
Keith MacGowan ... digital artist: Whiskytree
Francesc Macia ... digital compositor
Melanie Mack ... matchmove artist: Method Studios
April MacKay ... pre-vis manager
Thomas MacKenzie ... technical assistant: ILM
Nick Macmillan ... environment td: Framestore
Jason Madigan ... compositor: Industrial Light & Magic
Carol Madrigal ... motion editor
Gokul Mahajan ... Sr. Supervisor Finaling
Lee Maher ... visual effects coordinator: Framestore
Khoi Mai ... stereoscopic compositor: Stereo D
Thomas Maier ... matchmove: Framestore
Jérémie Maitrejean ... visual effects line producer: Double Negative
Carson Majors ... rotoscope lead
Yael Majors ... lead stereoscopic compositor
Vincent Febriyanto Mak ... stereo compositor: Stereo D
David Maldonado ... stereoscopic compositor
Arnaud Malherbe ... visual effects artist
Brad Malott ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Chris Manabe ... visualization artist: The Third Floor
Ranadeep Mandal ... Lead FX TD @ Dneg
Nicholas Manfredi ... visualization artist: The Third Floor
Emily Manheim ... visual effects coordinator: Whiskytree
Ashley Manning ... visual effects producer: Secret Lab
Sophie Marfleet ... digital compositor
Simon Marinof ... digital compositor
Dida Marinova ... Lead Stereo Artist: Legend3D
Tony Marioni ... digital compositor: image engine
Eddie Maristela ... pre-visualization artist
Nicholas Markel ... previs supervisor: The Third Floor
David Marsh ... lighting supervisor: ILM
Jarrett Marshall ... stereo compositor: Legend3D
Renee Marsland ... pipeline technical assistant: Rising Sun Pictures
Geordie Martinez ... crowds supervisor
Juan Martinez ... animator: trixter
Kimberly Martinez ... lead stereo compositor: Legend 3D
Claude Martins ... pipeline supervisor
Jorge Armando Martínez Terán ... animator
Amos Marvel ... head of hr: The Third Floor
Dan Mason ... lead modeler
Daniel James Mason ... matchmove artist: method studios
Guy Masonwells ... digital compositor
Hubert Maston ... supervising team: Rising Sun Pictures
Haydn Masuda ... compositor: ILM
Roger Mathews ... vad supervisor: The Third Floor
Vibhas Mathkar ... matte painter
Martin Matzeder ... fx td: trixter
Shawn McCarten ... lighting artist: Rising Sun Pictures
Nathan McConnel ... animator: Framestore
Mark McCormack-Douglas ... stereoscopic compositer
Chris McCrowe ... senior digital paint artist
Daniel McCue ... visualization artist: The Third Floor
Riley McDougall ... technology projects manager: Method Studios
Owen McGonigle ... visual effects artist
Brooke McGowan ... lead paint and roto artist: framestore
Declan McGuire ... pipeline technical director
Gavin McKenzie ... compositing supervisor: Framestore
Tracey McLean ... environment artist
Blair McNaughton ... animator
Michael McNeff ... visualization artist: The Third Floor
Danny McNeill ... lighting artist
James McPhail ... creature td: ILM
Scott McPhate ... visual effects coordinator
Jennifer McSpadden ... realtime system operator
Liam Meakins ... stereoscopic compositor
Brian Meanley ... visual effects supervisor: Whiskytree
Scott Mease ... digital artist
Frederic Medioni ... layout supervisor: ILM
Harry Medlin ... compositor: Rising Sun Pictures
Himanshu Meena ... matchmove lead: Double Negative
Philip Melancon ... crowd technical director: Framestore
Michael Melchiorre ... senior compositor
Jesse Meler ... digital compositor
Gustav Melich ... senior creature td: ILM
Hugo Melo ... paint & roto artist: framestore
Sharvil Mengaji ... matchmover
Kiran Menon ... digital compositor
Jaymie Miguel ... visual effects artist
Francesca Milde ... digital compositor
Brandon Miletta ... senior cg generalist: ILM
Stuart Mintz ... digital artist
Shane Miranda ... compositor: Luma Pictures / lighting artist: Luma Pictures
Chelsea Mirus ... visual effects coordinator
Harsh Mistry ... effects technical director
Annie Mitchell ... visual effects artist
Matthias Mittelmeyer ... senior lighting td
Amer Sohail Mohammed ... matchmove artist: double negative
Patwa Mohini ... Rotoscope Artist at Kite Digitals Studio, INDIA
Eric Moliner ... creature td: double negative
Justin Molush ... lead animation: perception
Juan Pablo Monroy ... lead digital artist: Whiskytree
Alberto Montañés ... digital compositor: Method Studios - Vancouver
Carlos Montero Sánchez ... lighting technical director: framestore
Brittany Montero ... senior previs coordinator: The Third Floor
Dan Moore ... senior modeller
Eroc Moralls ... senior vfx artist
David Moraton ... senior effects technical director: framestore
Victor Morejon ... digital compositor
Lily Morgan ... visual effects artist
Nathaniel Morgan ... visual effects artist
Scott Morgan ... visual effects artist
Troy Morgan ... visualization artist: The Third Floor
Hiroshi Mori ... visualization artist: The Third Floor
Dave Morley ... visual effects supervisor: Image Engine
Immanuel Morris ... visual effects supervisor: Exceptional Minds
Jake Morrison ... visual effects supervisor
James Morrissey ... matchmove artist: framestore
Dominik Mueller ... fx td: trixter
Susan Mueller ... 3d stereoscopic production coordinator
Steven Muniz ... senior pipeline technical director: ILM
Gayle Munro ... visual effects producer: method studios vancouver
Jeremy Munro ... visualization artist: The Third Floor
Eoin Murphy ... lead environment artist
Melissa Murphy ... visualization artist: The Third Floor
Muruganantham ... matchmove artist: double negative
Ali Myers ... visual effects coordinator: Whiskytree
Dominik Müller ... fx td: trixter
Robert Nagle ... facial capture technician
Pierre Nahoum ... digital artist: Whiskytree
Naren Naidoo ... digital paint supervisor: ILM
Abishek Nair ... compositing supervisor: ILM
Patwa Nancy ... senior rotoscope artist: Kite Digitals Studio, India
Evan Nanou ... stereoscopic compositor
Dan Nanu ... texture/matte painter
Alessandro Nardini ... visual effects artist
Prasad Kamalakar Narse ... visualization artist: The Third Floor
Pierpaolo Navarini ... effects technical director: framestore
Livi Naylor ... visual effects line producer: Double Negative
Adam Nazarenko ... HDR Finishing Artist
Maurizio Negro ... creature fx
Marlene Nehls ... vfx production manager: trixter
Sheldon Neill ... digital coordinator: Luma Pictures
Charlotte Nelson ... head of production: The Third Floor
Aga Neter ... vfx coordinator: trixter
Christine Neumann ... vfx associated producer: trixter
Pete C. Newbauer ... visual effects artist
Matthew Newhart ... pre-visualization artist
Gary Newman ... senior texture artist: Framestore
Marcelino Newquist ... visualization artist: The Third Floor
Gregory Ng ... lighting & compositing artist: Luma Pictures
Lucas John Ng ... visual effects coordinator
Vinh Nguyen ... lead compositor
Steve Nichols ... animation supervisor: ILM
Bruno Nicko ... technical director: Digital Domain 3.0
Catalin Niculescu ... lead rigger
Nils Nilsson ... witness camera lead operator
Neela Nitesh ... stereo compositor
Brandon Norris ... art department producer: Framestore
Richard Noun ... stereo compositor: Legend 3D
Ben O'Brien ... compositing supervisor: ILM
David O'Donnell ... lookdev/lighting td: Trixter
Daniel O'Shaughnessy ... paint & roto artist: framestore
Matthew O'Sullivan ... technology project manager
Alexander Ochs ... vfx coordinator: trixter / vfx production coordinator: trixter
Cyndi Ochs ... visual effects producer
Jay Wongu Oh ... pre-viz & layout
Yvonne Oh ... compositor: Digital Domain
Artemis Oikonomopoulou ... digital effects supervisor
Erik Ojong ... lead character fx artist: Digital Domain
Pawel Olas ... visual effects artist
Gerome Oldfield ... modeller: framestore
John Oldroyd ... digital compositor
Felipe Olid Guerrero ... digital compositor: framestore
Ryan Olliffe ... matchmove: Framestore
Lalit Om Prakash ... Assistant Stereo Supervisor
Sai Win Myint Oo ... fx artist
Ray Ooi ... visual effects artist
James Orlik ... virtual production artist
Héctor M. Ortiz ... effects technical director: Method Studios
Raphael Oseguera ... roto department manager
Lauralea Otis ... software developer: Marvel
Benjamin Pablo ... 2D Paint Compositor: Legend 3D
Brian Pace ... visualization artist: The Third Floor
Daniel Pacey ... lead clean up/roto artist: Iloura
Francisco Pacheco ... visualization artist: The Third Floor
Premamurti Paetsch ... effects lead: Rising Sun Pictures
Jeremy Paillotin ... concept artist
Diego Palacios ... visual effects: trixter
Andrew Palmer ... senior look development artist
Guo Kun Pan ... render/data support: Framestore / vfx production coordinator: Framestore
Francesco Panzieri ... digital compositor: Digital Domain
Francisco Paoies ... render wrangler: trixter
Bintu Kharolia Parjapati ... matchmove artist: Double Negative
James Park ... render technician
Jee Young Park ... senior animator
Michael Parks ... postvis artist the third floor
Rohan Parmar ... matchmove artist: Double Negative
Ben Paschke ... Look Development Supervisor: Rising Sun Pictures
Noah Pascuzzi ... compositor: Framestore
Dana Passarella ... stereoscopic compsitor
Daniel J. Pastor ... digital compositor
Bhakti Patel ... animator/designer: perception
Athena Patterson ... stereo compositor: LEGEND 3D
Negin Paydarfar ... digital compositor
Stepan Pazderka ... digital compositor
Corin Pearce ... paint and roto
Jessica Pearce ... production coordinator: stereo d
Matt Pearson ... fx technical director: Image Engine
Geoff Pedder ... digital artist
Bethany Pederson Onstad ... data wrangler: reshoots
Tom Pegg ... compositor: Double Negative
Jared Pejkovic ... digital artist
Dylan Penhale ... head of it: iloura
Giorgio Pennisi ... creature fx artist: framestore
Miriam Pepper ... senior matchmove artist: Framestore
Michael Perdew ... visual effects producer: luma pictures
Adam Pere ... visual effects production manager: crafty apes
Juan Sebastian Perez ... visual effects
Benjamin T. Perkins ... digital artist: Whiskytree
John Perrigo ... effects artist
Loganathan Perumal ... crowd td
Josip Peterkovic ... visual effects artist
Kalle Peterson ... compositor
Addison Petrie ... paint & roto artist
Adam Pettigrove ... roto/paint: luma pictures
Andrea Pezzolato ... visual effects artist: Framestore
Sandy Phetchamphone ... stereoscopic manager: Legend 3D
Bethany D. Phillips ... vfx recruiter
Phets Phonasa ... lead depth assistant
Jason Phua ... lead compositor
Kilou Picard ... visual effects producer: Iloura/Method
Dziewanna Picazo ... motion capture specialist: Animatrik Film Design
Diego Piccinato ... lead compositor: ILM
Nicolas Pierquin ... concept artist: luma pictures
Rémi Pierre ... visual effects artist
Jacek Pilarski ... digital matte painter: Framestore
Marco Pileri ... digital compositor: framestore
Raphael A. Pimentel ... animation supervisor
Milen Piskuliyski ... texture artist
Miguel Ponce ... digital compositor
Daniel Pons ... visual effects artist: Trixter
Eddie Porter ... lead compositor: Luma Pictures
Christopher Potter ... senior animator: ILM
Tim Potter ... Head of Assets: Cinesite
Bruce Powell ... digital artist
Gabrielle Powell ... previs coordinator: The Third Floor
Singarajan Praveen ... visual effects artist: singarajan studios
Paris Premdas ... paint & roto artist: Framestore
Tim Preston ... digital compositor: Framestore
Stewart Probert ... production manager: Clear Angle Studios
Paige Prokop ... visual effects production assistant: digital domain
Jaime Provido ... render technician: Method Studios
Derek N. Prusak ... post production manager: Deluxe 3D/Stereo D
Albert Valls Punsich ... cg modeler
Lauren Puntillo ... head of marketing: The Third Floor
Franzisca Puppe ... vfx producer: trixter
Marc Purnell ... pre-visualization artist
Risto Puukko ... senior effects technical director: framestore
Darren Quah ... matte painter: Digital Domain
Maik Pham Quang ... matchmove artist: Framestore
Paul Patrick Quinn ... vfx recruiter
Albert Radosevic ... cg modeler: Rising Sun Pictures
Magdalena Radziuk ... line producer
Thor Ragnarok ... visual effects artist: for Exceptional Minds
Bochare Rahul ... sr vfx animator
Ryan Ramsey ... senior stereo compositor: Stereo D
Lasse Rasmussen ... visual effects artist
Kisholay Ray ... production coordinator
Kevin Razo ... finishing assist/color assist
Tom Reagan ... visual effects editor
Jan Reichmann ... vfx editor: trixter
Florent Revel ... matchmover
Robin Reyer ... lead lighting and lookdev
Laurent Reynaud ... digital compositor
Marie Rheinschild-Jordan ... VFX producer
Michael Rhima ... digital compositor: Secret Lab
Andrew Rhinehart ... compositing supervisor
Gustavo Henrique Ribeiro ... digital compositor: framestore
Rob Richardson ... visual effects artist
Geoffroi Ridel ... digital matte painter
Ben Ridgwell ... motion capture production assistant
Mnandi Ridley ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Marc D. Rienzo ... Associate Visual Effects Supervisor: Marvel Studios
Dave Rindner ... 3d artist: Secret Lab
Manuel Rivoir ... digital compositor: Framestore
Bjarni Robert Bragason ... 2d sequence lead: Framestore
Sylvain Robert ... effects technical director: framestore
Charles G. Roberts ... compositor
Paul Roberts ... assistant technical director
Stephen Robertson ... digital compositor
Darren Rodriguez ... animator
Ismael Alabado Rodriguez ... modeller: framestore
Nishikant Rokadey ... Lead Lighting TD: Double Negative / visual effects: Lead Lighting TD
Kristine Romasanta ... digital artist
Ryan D. Romero ... digital artist
Emily Roper ... cyber scanning capture artist
Joao Rosa ... digital artist: Whiskytree
Philip Rosado ... Layout Supervisor
Adam Wesley Ross ... digital sculptor (as Adam Ross) / digital sculptor
David Ross ... modeller
Niklas Roth ... modeling/texturing artist: method studios
Marc-Olivier Rouleau ... pipeline technical director
Alvin Roxas ... associate production manager: digital domain
Randy Ruan ... compositor
Nathan Rusch ... pipeline technical director: Luma Pictures
Mikaiel Russ ... digital compositor
Croft Russell ... senior roto/paint artist: Legend 3D
Jesse Russell ... digital compositor
Sean Rutledge ... visual effects editor: Secret Lab
Christina Rzewucki ... digital artist
Sanu Sagar ... designer/animator: perception
Subhasish Saha ... visual effects artist
Shawn Sahara ... digital compositor: Gradient Effects
John Saleem ... senior modeller: Rising Sun Pictures
Mayur Samant ... lead technical animator
Haley Samms ... motion editor
Herbert Samson ... visualization artist: The Third Floor
Jorge Sanchez Fresno ... lead compositor: Framestore
Kevin Sanders ... stereoscopic compositor: Stereo D
Caroline Sandgren ... digital artist: matte painter: Iloura
Matthew Sandoval ... visual effects
Jason Sanford ... visual effects producer: Crafty Apes / visual effects producer: crafty apes
Andre de Oliveira Santos ... rigger: Framestore
Raphael Santos ... digital compositor: Method Studios
Deb Santosa ... look development/lighting artist: Digital Domain
Olivier Sarda ... senior digital compositor
Ashwin Sareen ... tech support: Method Studios Vancouver
Sanjay Satapathy ... lighting td
Andrei Sathmar ... system administrator: trixter
Yukio Satoh ... head of technology & rnd: trixter
Nicolas Sauval ... visual effects artist
Andrew Savchenko ... sequence lead: Rising Sun Pictures
Andrew Savinskiy ... digital compositor: Framestore
Federico Scarbini ... senior texture artist: Framestore
Jeffrey Schaper ... visual effects production manager
Casey Schatz ... virtual production supervisor: The Third Floor
Dan Schick ... digital compositor: ILM
Tanissa Potrovitza Schoen ... 3D Stereoscopic Associate Producer
Marc Schoenbeck ... lighting & compositing artist: Luma Pictures
Daniel Schrepf ... stereoscopic roto supervisor
Carl Schröter ... digital compositor: Industrial Light and Magic
Guy Schuleman ... visual effects artist
Carsten Schulte-Braucks ... visual effects: trixter
Alec Schultz ... assistant data wrangler
Brian Schultz ... digital paint artist: ILM
Eduard Schulze-Battmann ... fx technical director: Double Negative
Hamish Schumacher ... Associate VFX Supervisor: Method Studios
Evelyn Schunn ... visual effects: trixter
Sebastian Schütt ... digital compositor: ILM
Jason Scott ... technology support: Method Studios
Steven J. Scott ... supervising finishing artist
Tanner Scott ... creature technical director
Brendan Seals ... visual effects supervisor: luma pictures
Ryan Sefton ... cyber scanning capture artist
Nupur Sehgal ... crowd technical director: Method Studios
Igor Senkin ... stereoscopic compositor: Stereo D
Sorya Sean Serei ... crowd artist: method studios
Felix Serwir ... digital compositor
Gregory Sery-Moron ... creature fx td: framestore
Karl Sevilla ... stereo artist: Legend 3D
Marco Sgubin ... matchmove artist: Iloura
Rasoul Shafeazadeh ... lead matte painter
Behnam Shafiebeik ... compositor: ILM
Apoorva Shah ... effects technical director
Rushabh Shah ... stereoscopic compositor: Stereo D
Richard Shallcross ... lighter: Framestore
Amanraj Sharma ... digital compositor
Jessica Sharp ... line producer: Stereo D
Matthew Shaw ... digital compositor
Denys Shchukin ... fx supervisor: Image Engine
Emad Sheikh ... compositor: double negative
Nishad Shelar ... modeler
David Sheldon ... digital compositor
Jimmy Shen ... digital artist: Iloura (as James Shen)
Kieran Shepherd ... compositor
Craig Sheppard ... Visual Effects Editor: DD
Drew Shields ... tracking lead: method studios
Terry Shigemitsu ... visualization artist: The Third Floor
Naveen Shukla ... compositor: Framestore
Eric Shveima ... visualization artist: The Third Floor
Eric Sibley ... compositor: luma pictures
Joseph Silva ... compositor: Digital Domain
Jared Simeth ... associate vfx supervisor: Luma Pictures
Jason Simmons ... effects artist: Digital Domain 3.0
David Simpson ... 2D Supervisor: Framestore
Abhishek Singh ... digital compositor
Ambar Singh ... visual effects artist: Luma Pictures
Jagjeet Singh ... senior creature fx technical director
Chrystia Siolkowsky ... crowd td
Tomos Sion ... digital compositor
Piotr Skiejka ... effects technical director: Method Studios
James Skilbeck ... visual effects artist / visual effects coordinator
Daniel Skovli ... virtual production stage manager
Scott Slater ... visualization artist: The Third Floor
Mykhailo Slavov ... senior compositor
Laila Sleiman Sanz ... talent acquisition: trixter
Anthony Smith ... 2d supervisor: Rising Sun Pictures
Natalie Smith ... roto/paint artist: Industrial Light & Magic
Parker Smith ... stereo compositor
Jean-Leny Sole ... visualization artist: The Third Floor
Christian Sommer ... ceo: trixter
Vahan Sosoyan ... lighting technical director: Framestore
Nelson Sousa ... lead modeler: Digital Domain
John C. Sparks ... lead effects artist: Digital Domain
Doug Spilatro ... visual effects supervisor
Chris Spry ... visual effects supervisor
Saren Sritharathas ... visual effects artist
Sudhanshu Srivastava ... effects technical director: Method Studios
Carl St-Pierre ... compositor
Pembrooke St. Cyr ... roto/paint artist: Legend 3D
Luke Stabile ... senior show coordinator
Igor Staritsin ... concept artist
Andreas Steinlein ... digital compositor
Penn Stevens ... creaturefx td: Framestore
Ken Stewart ... digital compositor
Sam Stewart ... digital artist: ILM
Shelby Stong ... match move artist: Secret Lab
Tonya Strantzi ... pipeline technical director
Danielle Sturton ... visual effects assistant coordinator
Rich Suchy ... visualization artist: The Third Floor
Larissa Sudom ... paint & roto artist
Olivia Suh ... roto & cleanup
Matthew Sullivan ... visualization artist: The Third Floor
Iryna Sumanova ... digital artist: Image Engine
Daisy Summerfield ... matchmove: Framestore
Troy Summersett ... senior stereoscopic compositor: Stereo D
Alesja Surubkina ... paint and roto: framestore
Phoebe Sutherland ... visual effects coordinator
Elfar Sverrisson ... digital compositor
Matthew Swanton ... stereo compositor: Legend 3D
Michael J. Sweetser ... stereo compositor: Stereo D
Justin Talley ... virtual production engineer
Stedman Tam ... editorial technical director: Legend 3D
Olcun Tan ... visual effects supervisor
Shu Jun Tan ... stereo artist: Legend 3D
Donna Wing Yan Tang ... fx td: ILM
Hanzhi Tang ... digital effects supervisor: Digital Domain
Dipak Tarpara ... stereoscopic compositor
Amy Taylor ... senior creature technical director: ILM
Eunice Taylor ... digital coordinator: Luma Pictures
Marty Taylor ... visual effects artist
Mason A. Taylor ... visual effects artist: for Exceptional Minds [us]
Sunny Teich ... lead effects td
Jean-Yves Teillet ... senior lighting technical director: Industrial Light & Magic
Masahiro Teraoka ... compositor
Damien Thaller ... digital environment supervisor
Christopher Thellas ... previs coordinator: The Third Floor
Anna Thenberg ... junior vfx coordinator: trixter
Anna Thenberg ... vfx junior coordinator: trixter
Jason Thielen ... previs lead: The Third Floor
Shivas Thilak Anthikkat ... digital artist: ILM
Hayley Thomas ... paint and roto artist
Francis Thompson ... witness camera lead operator: second unit
James Thompson ... rigger: framestore
Mike Thomson ... visual effects artist
Raghavi Arya Thota ... stereo compositor
Rodrigo Thurler ... digital compositor: Trixter
Jamie Tilston ... digital compositor
David Tilton ... concept artist: Luma pictures
Eric Timm ... stereoscopic compositor
Marc Tingle ... lead environments technical director
Zadia Tirto ... stereo compositor: Legend 3D
Lachlan Tolley ... compositor
Steven Tom ... visualization artist: The Third Floor
Brian Tong ... assistant vfx editor: Legend 3D
Oscar Tornincasa ... digital compositor
Ferdinand Torres ... visual effects i/o coordinator: Secret Lab
Tara Tote ... compositing production coordinator
John Toth ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Vincent Touache ... rigging technical director
Peter Toufidis ... senior matte painter
Fabio Tovar ... post-vis artist: the third floor
Will Towle ... digital compositor
John-John Traoré ... compositor: Image Engine (as Jean-Philippe Traoré)
Guerdon Trueblood ... digital artist: Whiskytree
Hao Truong ... production assistant: Rising Sun Pictures
Tom Truscott ... digital compositor
Pui-Ming Tsang ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Doug Tubach ... digital artist: ILM
Iyi Tubi ... digital compositor: Method Studios
Sam Tull ... digital artist
Jonathan Turner ... digital compositor: framestore
Parikshit Tyagi ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Adrienne Underwood ... assistant visual effects editor: Framestore
Claudius Urban ... senior animator
Julian Utz ... 3d generalist: trixter
Johan Vagstedt ... digital compositor
Barbara Valente ... digital compositor
Adrien Vallecilla ... lighting technical director / look development artist
Francisco José Borreguero Valverde ... compositor: trixter
Jelle Van de Weghe ... senior texture artist
Cameron Van Den Besselaar ... creature technical assistant
Henry van der Beek ... animation technical director
Neil Van Dijk ... facility production support
Michael Van Eps ... digital artist
Martijn van Herk ... generalist supervisor: ilm
John van Leeuwen ... RND, Pipeline and Support: Framestore
Merinda Janse van Rensburg ... roto/prep: Rising Sun Pictures
Clayton VanDeVen ... jr. stereo artist: Legend 3D
Simone Vassallo ... Lead LookDev TD: Double Negative
Todd Vaziri ... digital artist: ILM
Christopher A. Vazquez ... roto-keying/paint artist: Secret Lab
Bruce Vecchitto ... digital artist: Whiskytree
Maegan Veloso ... layout artist: digital domain
David Vercher ... visual effects: trixter
Wesley Vet ... matchmove supervisor
Noah Vice ... cg supervisor: Rising Sun Pictures
Vanesa Vidakovic ... stereo compositor: Legend 3D
Erica Vigilante ... lead CFX: Framestore
Tracy Villeda Meneses ... digital paint artist: ILM
Tiffany Nichole Vochatzer ... roto/paint artist: luma pictures
Ute Vollmann ... compositor: trixter
Kenneth Voss ... digital artist: Whiskytree
Andreas Vrhovsek ... visual effects artist
Anne Vu ... compositor: Rising Sun Pictures
Alexis Wajsbrot ... visual effects supervisor: framestore
Andy Walker ... additional cg supervisor
David Walker ... matchmove artist: framestore
Erik Walker ... visualization artist: The Third Floor
Tara Walker ... visual effects artist
Michael Walton ... digital compositor: Framestore
Yanbo Wang ... outsourcing producer
Mortimer Warlimont ... compositor: trixter
Sanford Warwick ... senior stereoscopic compositor/paint artist: stereo d
Chris Watkins ... senior environment artist: Digital Domain
Nicole Watt ... visual effects coordinator: ILM
Bradley Webster ... visual effects artist
Darrin Wehser ... lighting technical director: ILM
David Weinstein ... visualization artist: The Third Floor
Jessica Weiss ... visualization artist: The Third Floor
Evan Wen ... digital compositor: Method Studios
Kelly Wescott ... depth lead: Stereo D
Jason Wheatley ... technical assistant: ILM
Stuart White ... visual effects supervisor
Sean Wicks ... visual effects coordinator: ILM
Trevor Wide ... model and texture supervisor: Digital Domain
Chad Wiebe ... visual effects supervisor: ILM
Greg Wieder ... pipeline technical director: Rising Sun Pictures
Ruth Wiegand ... lead rigging: trixter
Rudy Wijaya ... visualization artist: The Third Floor
Luke Wilding ... modeller
Duncan Williams ... visual effects editor: Framestore
Von Williams ... visualization artist: The Third Floor
Ben Wilson ... digital artist
Ryan M. Wilson ... stereoscopic artist
Scott Wirtz ... lead digital artist: Whiskytree
Eddy Wolfson ... lead stereo compositor
David B. Wolgemuth II ... senior compositor
Tom Wolstenholme ... environment artist
Jeff Wolverton ... visual effects artist
Hock Wong ... Previs Artist
Manny Wong ... 3d artist: Secret Lab
Mel Wong ... matchmove artist and CG generalist: Framestore
Robby Wong ... layout artist
Richard Worsley ... junior effects technical director: framestore
Joe Worthington ... lighting technical director: Framestore
Joe Tsung-Yu Wu ... digital artist / visual effects artist
Dane Wylie ... depth lead
Xian Xiao ... senior research & development software engineer
Sunil Kumar Yadav ... digital compositor: double negative
Andy Yamada ... stereoscopic coordinator
Yoshiya Yamada ... digital artist: Industrial Light & Magic
Asuha Yasuda ... matte painter: Method Studios
Eamon Yates ... visual effects production coordinator
Roman Yavorsky ... digital compositor: digital domain
Tiffany Yee ... visualization artist: The Third Floor
PeiPei Alena Yuan ... previs animator / previs editor
Fuat Yueksel ... lead fx td: trixter
Adam Zanotto ... digital compositor
Greg Zdunek ... lighting technical director: Luma Pictures
Daria Zecha ... vfx production assistant: trixter
Jennie Zeiher ... bidding producer: Rising Sun Pictures
Britt Zelinski ... visual effects production assistant (as Britt Zelinksi)
Eva Zemaitis ... assistant vfx editor: Legend3D
Russel Zenarosa ... stereo compositor: Legend 3D
Nathan Zeppel ... layout artist: Rising Sun Pictures
Becky Zhang ... department coordinator of digital paint and roto: BaseFX
Kevin x.l Zhao ... stereo compositor: Xiao Zhao
Andrew Zink ... cg supervisor: luma pictures
Bo Zonneveld ... concept art: trixter
Susan Zwerman ... vfx executive producer: for Exceptional Minds [us]
Verónica Granadero Estrada ... rotomation artist: trixter (uncredited)
Emelia Fiell ... technology production manager (uncredited)
Adam Kelway ... digital compositor: Image Engine (uncredited)
Andrew Kennedy ... stereoscopic technical director: Stereo D (uncredited)
Nicolas Koubi ... pipeline td (uncredited)
Ashwin Kumar ... roto vfx/keying (uncredited)
Deanna Louie ... asset producer (uncredited)
Kai Uwe Palacios Neffke ... cloth td: trixter (uncredited)
Garrett Pedde ... roto/paint artist: Legend 3D (uncredited)
Sullivan Richard ... matte painter: double negative (uncredited)
Stu Rutherford ... technical director: Satellite Lab (uncredited)
Dane Allan Smith ... global head of business development: The Third Floor (uncredited)
Carlo Van de Roer ... creative director: Satellite Lab (uncredited)

Stunts 

Lee Adamson ... stunt rigger
Jade Amantea ... stunt performer / stunt rigger
Steven Atkinson ... stunts: additional photography
Danya Bateman ... stunt double: Tessa Thompson - reshoots
Shane Bell ... stunt rigger
Zoë Bell ... stunt double: Cate Blanchett
Isaac Bernauer ... stunt performer
Mustafa Beyter ... stunts: additional photography
Damien Bryson ... stunt performer
Sean Button ... stunt performer
Rosco Campbell ... stunts
Ben Cooke ... stunt coordinator
Rhye Copeman ... utility stunts
Mick Corrigan ... stunt rigger
Jonathan Costelloe ... stunt performer
Aston Crabtree ... stunt performer
Thomas Joseph Culler ... utility stunts: additional photography
Darvin Dela Cruz ... stunt double: Tadanobu Asano
Harley Durst ... stunt double: Tom Hiddleston
Sam Elia ... safety supervisor: second unit
Clint Elvy ... stunt double: Mark Ruffalo
Kim Fardy ... stunt performer
Michael M. Foster ... stunt performer
Toby Fuller ... stunt performer
Shauna Galligan ... stunts: additional photography
Monique Ganderton ... stunt coordinator: additional photography
Kyle Gardiner ... stunt coordinator
Ryan Green ... stunt double: Karl Urban (additional photography)
Chan Griffin ... stunts
Caleb Guinery ... stunt performer
Garreth Hadfield ... stunt performer
Bobby Holland Hanton ... stunt double: Chris Hemsworth
Nigel Harbach ... stunt performer
Daniel Hargrave ... stunts
Jimmy Hart ... utility stunts: additional photography
Daniel Hernandez ... fight coordinator: reshoots
Jermaine Holt ... stunt double: Idris Elba
Adam Howell ... stunt rigger
Jacob Hugghins ... stunts
Scott Hunter ... stunts: additional photography
James Hutchison III ... stunts: additional photography
C.C. Ice ... utility stunts: additional photography
Ralf Koch ... stunt rigging coordinator (re-shoots)
Matt LaBorde ... stunt performer: additional photography
Blake Lindsell ... stunt performer
Scott Loeser ... utility stunts: additional photography
Paul Lowe ... stunt double: Chris Hemsworth
Adam Lytle ... stunt double: Tom Hiddleston - reshoots
Tara Macken ... stunt double: Tessa Thompson
Dave Macomber ... stunt performer: additional photography
Kyle Mclean ... stunts: re-shoots
Brittany Morris ... stunt double: Tessa Thompson
Stephen Murdoch ... stunt performer
Simon Mak Murrell ... stunt rigger
Carly Rees ... stunt performer
Greg Rementer ... stunts: additional photography
John Reynolds ... stunt performer
Meredith Richardson ... stunts: additional photography
Anthony Rinna ... stunt performer
Chris Romrell ... stunts: additional photography
Michelle Rose ... stunt performer: additional photography
Hayley Saywell ... stunt department supervisor
Erik Schultz ... stunt double: Chris Hemsworth (reshoots)
Fenix Searle ... stunt performer
Ben Siemer ... stunt performer
Marco Sinigaglia ... stunt performer
Daniel Stevens ... stunt double: Chris Hemsworth
Diandra Stoddard ... stunts: additional photography
Leon Stripp ... safety supervisor: second unit
Phedra Syndelle ... stunt double: Tweedy (additional photography)
Ryan Tarran ... additional stunt double: Chris Hemsworth / stunt double: Hulk
Mark Tearle ... stunt rigger
Jessica Troiani ... stunts: additional photography
Jon Valera ... fight coordinator
Rosalie van Horik ... stunt performer
Tyler Witte ... stunts: additional photography
Casey Wright ... stunt performer
Kelly Young ... stunts

Camera and Electrical Department 

Charlie Adams ... lighting technician
Cameron Ambridge ... rigger
Nicholas Ard ... rigging grip: additional photography
Steph Atkinson ... additional video assist
Keith Bainton ... first assistant camera: additional
Shane Bell ... rigging grip
Matthew Berning ... technocrane operator
Glen Bielenberg ... main unit lighting board op
Mark Bills ... lighting technician
Chris Birdsong ... key grip: atlanta unit
Joseph Blankinship ... libra head technician
Jasin Boland ... still photographer
Stephan Bookas ... digital imaging technician: london unit
Mal Booth ... dolly grip
David Burr ... director of photograpy: second unit
Jonathan Carbonaro ... digital imaging technician: additional photography
Samudranil Chatterjee ... video assistant: Second Unit Additional (as Sam Chatterjee)
Dane Clarke ... flight head operator
Simon Cooke ... key grip: second unit
Hilary Crombie ... camera loader: second unit
Dorian Djoudi ... rigging grips
Scott Dolan ... first assistant camera: "b" camera
Michael Easter ... digital imaging technician: second unit
David Elmes ... first assistant camera "a" camera
Jeremy Emerman ... epk
Patrick D. Fields ... grip: additional photography
Harry Fleet ... lighting technician
Chase Flowers ... digital utility: additional photography
Joey Gandolfi ... rigging grip
Jamie Garside ... lighting technician
Reg Garside ... gaffer
Steve Grainger ... electrician
Billy Harmer ... key grip: splinter unit
Pete Harrow ... Digital Imaging Technician
Matt Heath ... first assistant camera "a" camera: Atlanta
David Hunter ... rigging grip
Jake Iesu ... second assistant camera
Andrew Jackson ... video assist
Justin Yardley Jones ... key rigging grip: additional photography
Darrin Keough ... b camera operator: main unit
Julian Lawrence ... digital imaging technician utility
Nathan Lawson ... rigging grip cable cam
Mark Levey ... rigging chief lighting technician
Geordie Lillis ... video assistant: second unit
Matthew J. Lloyd ... director of photography: additional photography, Atlanta (as Matthew Lloyd)
Robbie MacKinnon ... second assistant camera: Splinter unit
Rob Marsh ... director of photography Plate/VFX Unit
Steve Mathis ... gaffer: Additional Photography
Gary Matthews ... second assistant camera: vfx unit
Kevin Matz ... lighting console programmer: additional photography
Peter McCaffrey ... a camera operator
Nelson Moncada ... second assistant camera additional photography
Craig Morgan ... rigging grips
Dana Morris ... "a" camera operator/steadicam: Atlanta
Jac Norton ... b camera second assistant camera: second unit
Stephen Oh ... camera operator
Craig R. Owens ... additional photography: second unit
Seth Patterson ... grip: day player / rigging set grip
Will Peterson ... digital utility: additional photography - second unit
Doyle Petty ... best boy rigging grip: additional photography
Michelle Pizanis ... assistant camera: "a" camera, second unit
Jason Poole ... second unit: best boy
Peter Quinn ... video assist / video operator: second unit
Allen Robinson ... company grip
Ricky Schamburg ... first assistant camera: second unit camera
Art Schultz ... rigging gaffer additional photography
Amishjim Schulze ... balloon tech
Duncan Scott ... 1ac drone unit
Naomi Sharp ... camera loader
Sascha Shipley ... digital imaging technician utility: second unit / video assist: splinter unit
John Slade ... russian arm op
Matt Slattery ... gaffer 2nd unit
Tyler Smith ... lighting technician: second unit
Joe Stick ... rigging lighting best boy
Jonathan Terpstra ... lighting technician: additional photography
Nick Thompson ... video assist: additional photography
David Thomson ... key rigging grip
Iain Thomson ... dit assist: UK
David Tilburey ... lighting technician
Mitch Wanless ... data wrangler
Jack Wareham ... camera operator: second unit "c" camera
Dan Weaver ... Camera Rigger
Peter Whitby ... lighting desk operator: second unit
Judd Wild ... rigging grips
Alan Willis ... lighting technician
Grant Wilson ... lighting best boy
Mat Irby ... additional grip (uncredited)

Animation Department 

Jhon Alvarado ... lead animator
Alexander Antoniades ... animator
Alvise Avati ... lead animator
Sebastian Badea ... senior animator: Framestore London
Liz Bernard ... lead animator: Digital Domain
Ian Blum ... animator
Anto Bond ... head of modelling
Fabio Bonvicini ... rigging and tech anim supervisor
Florian Brauch ... animator
Daniel Broverman ... animator: digital domain
Alan Camilo ... animator
Tommy Cheng ... animator
Javier Cimentada ... animator
Alessandro Ciucci ... animator
Stephen Clee ... lead animator
Gareth Cowen ... previs artist: Day for Nite
Cynthia Crimmins ... animation department manager: Framestore
Romain Digonnet ... animator
Maree Fletcher ... animator: Method Studios
David Gimenez ... animator
Bo-Yon Hwang ... animator
Meena Ibrahim ... animator
Seung Hoo Ihm ... senior animator
Weerapong Jangsombatsiri ... animator
Dennis Jepsen ... animator
Nathan Jones ... animator
Stefan Klauss ... lead animator
Mack Knights ... animator
Kolby Krook ... animator
Christine Krumpholz ... animator
Brad Kvist ... animator
Marco La Torre ... animator
Xavier Marot ... junior animator
Sachin Mathew ... animator
Béranger Maurice ... animator
Anthony McGrath ... animator
Lee McNair ... animator
Shawn Miller ... lead animator
Mike Mulock ... animator
Ross Alexander Stephen Novak ... animator
Usman Olomu ... animator
Andrew Park ... senior animator
Thomas Phillips-Howard ... layout artist: Double Negative
Nathan Powell ... animator: Framestore
Jaco Pretorius ... animator
Erica Robinson ... animator: Luma Pictures
Mohammad Sadeh ... animator
Bora Sahin ... animator
SuryaKant Saraswat ... character rigging
Amy Sendon ... animator
Brad Share ... animator
Jacob Sorensen ... animator
Jeff Struthers ... animator
Zi Chao Tan ... animator
Tikumporn Teepapal ... animator
Keith Patrick Turner ... animator
Archie Villaverde ... animator
Adam Ward ... animator
Seckin Yalin ... animator

Casting Department 

Molly Doyle ... casting assistant
Johnny Gidcomb ... adr voice casting
Bud Hopes ... extras casting director
Manon Lewis ... extras coordinator
Nicholas A. Mudd ... Associate Casting Director
Jason B. Stamey ... associate casting director

Costume and Wardrobe Department 

Chris Alexander ... specialty costuming: Ironhead Studio
Stephanie Amantea ... additional background costumer (as Stephanie Schubert)
Jonay Bacallado ... senior costume illustrator
Dorothy Bulac ... specialty costume manufacturer
Anna Burstall ... set costumer
Stacy Caballero ... assistant costume designer
Tom Caddy ... art finisher
Carina Caldarone ... costumer
Kelly Cercone ... stitcher
Gloria Chan ... costume cutter
Erica Ciaglia ... cutter fitter
Christian Cordella ... costume illustrator
Chantelle Dixon ... additional background costumer
Jose Fernandez ... specialty costume
Amelia Fuller ... costume assistant
Natalie Gardner ... costume buyer
Giampaolo Grassi ... costume armour master
Nicola Greenwood ... background costumer
Jamella Hassan ... costumer to tom hiddleston
Billy Heinemann ... art finisher
Katie Jenkinson ... costumer: additional photography
Josephine Johnson ... textile artist
John Jones ... costume craftsperson
Amber Jordyn ... costumer
Saascha Wiki Kessell ... key background and stunts costumer
Zana Komene ... art finisher
Liz Krause ... assistant designer: UK shoot
Stacia Lang ... specialty costume keyperson
Alan Lashbrook ... costumer
Mike Lutz ... key costumer: Additional photography
Marilyn Madsen ... costume manufacturing foreperson
Doug Mallette ... production assistant: costume department
Branden Marks ... costume supervisor: additional photography
Karen Mason ... specialty costume manufacturer
David Matwijkow ... cutter fitter
Amelia McKinney ... key textile costumer
Becca Miller ... speciality costumer
Emily Morris ... costume dyer
Donna O'Neal ... costume supervisor
David Olde ... additional background costumer
Michele Panattoni ... armour coordinator
Hannah Peitzman ... costume production assistant
Philip Quinn ... production assistant: costume department (wardrobe pa)
David Renn ... sculptor
Salvatore Salamone ... speciality costumer
Margie Stafford ... seamstress
Douglas J. Stewart ... specialty costume manufacturer
Glenn T ... costume props (as Glenn Turner)
Madeline Turner ... junior costume buyer / junior design assistant
Laurie Verling ... costume cutter
Samantha Walker ... set costumer
Lifan Wang ... translator to costume department
Claudia Watson ... dyer
Kiri Wharepouri ... co-ordinator
Amy Wright ... lead textile artist
Emma Zemitis ... background costumer
Jason Baird ... specialty costuming (uncredited)
John Howard ... Costume Props Weta workshop (uncredited)
Erin Tribble ... speciality costume: specialty costumes (uncredited)

Editorial Department 

Breanna Adams ... post-production assistant
Zoe Bower Robert ... post-production coordinator (as Zoe Bower)
Stephen Ceci ... dailies producer
Marc Dando ... digital workflow consultant
Jim Eberle ... finishing editor
D.R. Farquharson ... digital cinema producer
Yana Gorskaya ... consulting editor
Fergus Hally ... colorist: dailies
Brett Harrison ... dailies lab technician
Laura Holeman ... digital intermediate producer
Holly Isaacson ... assistant editor
Mandy Jacobs ... previs editor
Adam Kimmerlin ... assistant editor
Ken Lebre ... dailies producer additional photography
Stephan Marliss ... dailies operator: additional photography
Gray Marshall ... finishing artist
Julian McDougald ... home video producer: technicolor
Leila McLachlan ... post-production assistant
Daniel O'Brien ... second assistant editor
Wayan Blue Palmieri ... stereoscopic editor
Stephen W. Potter ... avid engineer
Maren Preuss ... Production Assistant
Patrick Ready ... dailies producer
Amber Ruzic ... additional editor
Bob Schneider ... senior finishing editor
Kevin Stermer ... first assistant editor
Craig Tanner ... marketing editor
Tashi Trieu ... home video mastering colorist
Jim Velasco ... post production coordinator: digital operations
Lorn Vriniotis ... digital intermediate client services coordinator
Michael A. Webber ... first assistant editor
Miriam Alvarez ... assistant stereo editor: Stereo D (uncredited)
Patrick Buckley ... assistant editor (uncredited)

Location Management 

Grace Bolt ... location scout
Gene Corser ... location pa
Sarah L. Farrell ... location pa
Caleb Hinshaw ... location manager: additional photography
Duncan Jones ... location manager
Damian Lang ... location assistant
Monin Sak ... location assistant
Chris Sands ... location assistant
Jorge Saumell ... location assistant

Music Department 

Christine Bergren ... music clearance and legal services
Forest Christenson ... score mix assistant
Stefano Civetta ... scoring assistant engineer
Steve Durkee ... score supervisor/supervising music editor
John Enroth ... synthesizer programmer: score
Albert Fox ... synthesizer programmer: score
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Wataru Hokoyama ... composer: additional music / soundtrack co producer
Matt Jones ... score assistant engineer
Tim Jones ... composer: additional music
Dave Jordan ... music supervisor
Andrew Kawczynski ... arranger: programmer
Tommy Laurence ... orchestrator
Geoff Lawson ... orchestrator
London Voices ... choir
Steve Mair ... musician: double bass
Alan Meyerson ... music scoring mixer
Shannon Murphy ... music coordinator
Anele Onyekwere ... assistant music editor
Daniel Pinder ... music editor / score producer
Ray Plaza ... music engineer
Peter Seibert ... arranger: programmer
John Ashton Thomas ... conductor / orchestrator
Trygge Toven ... music coordinator

Transportation Department 

Sheri B. Burton ... driver: Sir Anthony Hopkins, Cate Blanchette & Tessa Thompson, additional photography
Ant Fallon ... transportation coordinator
Spencer Faulkner ... picture cars: on-set Brisbane
Sarah Grauer ... transportation coordinator
Dave Heazlewood ... transportation captain
Ken Holley ... driver: cast
Chuck Mathews ... driver for jeff goldblum
David O'Donoghue ... transportation captain: UK
Jason Rowling ... transportation coordinator
Marc Sparky Rutherford ... driver: cast
Alex Strachan ... action vehicles mechanic

Other crew 

Murray Alford ... assistant: Tom Hiddleston
Zack Annesty ... production assistant
Sandi Archer ... production accountant
Juan Miguel Arias ... assistant: Anthony Hopkins
Tier Ataing ... film extra
Alexis Auditore ... manager: physical production
Robert Avila ... information technology analyst
Asad Ayaz ... executive vice president: Head of Marketing
Natalie Baker ... stand-in
Zackary Ballou ... production assistant: additional photography
Ben Barker ... script supervisor: second unit, additional photography
Jason Beale ... digital coordinator
Robert Perry Bierman ... script supervisor (uncredted)
Lisa A. Blair ... key craft services: additional photography, los angeles
Alec Bonk ... production assistant
Ron Bottitta ... adr voice artist
Rebecca Boyle ... script supervisor: additional photography
Cameron Brunt ... unit assistant
Talia Buckberry ... production secretary
Maree Burke ... accounts assistant
Jennifer Cain ... voice actor
Steve Cainas ... production coordinator: additional photography
Brandon Calhoun ... assistant payroll accountant: additional photography
Emily Cardone-Dennis ... production secretary: Atlanta Unit
Jeremy N. Caves ... payroll: accountant - additional photography
Kristopher Chain-Harris ... production assistant
Dan Cole ... key set production assistant
Chris Cossey ... information technology analyst
Barry Curtis ... security: Marvel Studios
Kaleb Day ... key medic
Matt Delmanowski ... photography manager
Trent Dickens ... production assistant
Joseph Dizon ... assistant: Thomas M. Hammel
Claire Dobner ... executive assistant: Idris Elba
Jessica Drake ... dialect coach: prep
Maxime Dubuc ... junior systems administrator: Framestore
Brian Eliassen ... senior systems engineer
Jim Ely ... senior linux engineer
Phillip H. Eubanks ... office production assistant
Cam Everson ... key set production assistant: additional photography
Katie Gabriel ... production IT and networking supervisor
Brittny Garrett ... additional set production assistant: reshoots
Jamie Gliddon ... production assistant
Deborah Glover ... assistant production coordinator
Gerri Valentina Gonzalez ... marketing coordinator: Luma Pictures
Bill Graver ... storage engineer
Vincent 'Chenzy' Graziano ... assistant to director: re-shoot / assistant to producers: re-shoot
Jack Grigg ... unit assistant
Carla Habeeb ... accounting clerk: additional photography
Christian Hainmüller ... accountant: trixter
Amber Harley ... script supervisor: additional photography
Jeff Harper ... optical/network/security/wireless engineer
Katie Harris ... medic: second unit
Roberto Harrison ... picture double: Heimdall
Danielle Hartnett ... adr/voice talent
Kelly Head ... second assistant accountant
Matt Honeychurch ... film extra
Rares Hornet ... visual effects: Luma Pictures
Anna Houghton ... on-set production assistant
Mark 'Lurch' Houstein ... unit assistant
Carolina Häggström ... script supervisor: second unit crew
Andrew Jack ... key dialect coach
Katie Jackson ... set production assistant
Amy Jobson ... set production assistant
Caitlin Johnston ... runner
Jacob Johnston ... visual development producer
Mathew Jones ... second assistant accountant
Jenifer Beth Kaplan ... Screen Credits & Title Administration Department
Geoffrey Kennedy ... additional adr voice
Angela Kenny ... production accoutant
Mark Klimko ... modeler/robotics and cnc programmer
George Kousaros ... program manager
Alice Lanesbury ... stand in: Cate blanchett
Cody Lassiter ... security supervisor
Eliot Lehrman ... executive assistant to David Grant
John Lindseth ... system engineer
Ryan Makepeace ... travel and accommodation coordinator
Ernie Malik ... unit publicist
Richard Mayerik ... librarian
Suzanne Mayger ... production assistant
Tom McCaw ... set pa
Kerry Lyn McKissick ... script supervisor
Tamara McLaughlin ... picture double: Hela / stand in: Hela
Ben McNeill ... assistant accountant
Daniel Millar ... stand-in
Dave Miller ... security manager (as David Miller)
Elizabeth Miller ... security coordinator
Billy Mitchell ... technology
Heather Moiseve ... adr voice actor
Matthew Monaco ... production accountant: additional photography
Cerris Morgan-Moyer ... ADR voice artist
Richie Palmer ... development assistant
Ashley Pardey ... production assistant
Daniel A. Parker ... production coordinator: US
Mitul Patel ... security
Bronte Pearce ... stand-in
Nick Pepin ... production assistant
Ryan Potter ... vice president: business and legal affairs
Kenneth Pratt ... production assistant
Candice Preddy ... production coordinator
Amelia Preston ... production secretary: second unit
Thomas Price ... pre-visualization artist
Ben Pronsky ... adr voice actor
Billy Ray Chubbs ... production staff
Laura Remington ... office manager
Jesse Reynolds ... culture/production assistant: luma pictures
Christine Robson ... financial controller
Eleni Roussos ... production asset manager
Haley Ruth Sands ... second assistant accountant
Daniella Said ... assistant: Thomas M. Hammel
Romana Samaritani ... technical services manager
Juan Carlos Santiago ... network engineer
Darrell Scanlon ... cater
Alex Scharf ... digital asset manager: digital operations
Olivia Schofield ... on-set production assistant
Bekki Shearer ... on set production assistant
Matthew Slatoff ... security executive
Jason Smallwood ... information technology
Andrea Smith ... global director of motion picture logistics: altour travel
Breanna Smith ... production assistant: Los Angeles
Anna Snizkova ... operations
Andrea R. Stephens ... production coordinator
Johnny Stockard ... assistant chef
Susie Struth ... script supervisor: second unit
Tabitha Tendolle ... petty cash accountant
Sarah Tosone ... environmental steward
Landon Trawny ... second assistant accountant
Sharon Tribolet ... payroll accountant
Hine Tuaeu ... assistant payroll accountant
Jan S. Utstein ... production finance
A.J. Vargas ... manager: Visual Development
Jill Vaupen ... travel coordinator: additional photography
Bojan Vucicevic ... visual development coordinator
Greig Wagner ... key production assistant
Lisa Wagner ... studio support: Whiskytree
Kate Weatherly ... assistant production coordinator
Alex White ... Assistant to Mr. Waititi
Rebecca Whiting ... executive assistant: Stereo D
Bruce L. Williams Jr. ... stand-in
William Wright ... IT & Networking Technician
Justin Yukon ... network engineer
Michael D'Amico ... body double: Roscoe (uncredited)
Matt Hughes ... production accountant: Method Studios (uncredited)
Gabrielle Rogers ... assistant: Andrew Jack (uncredited)

Thanks 

Lynne Benzie ... special thanks: Village Roadshow Studios
Gene Colan ... thanks
Catherine McDonnell ... special thanks
Carlo Pagulayan ... grateful acknowledgment
Greg Pak ... grateful acknowledgment
Stu Rutherford ... special thanks: Satellite Lab (as Stuart Rutherford)
Matai Smith ... special thanks
Tainui Stevens ... special thanks
Judith Weston ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs

Contribute to This Page