Awards for 2017

Festival Award

Best Actor Feature

NOMINEES


Best Youth Actor

NOMINEE

Best Actor Short

NOMINEES


Repercussion: Ben Richardson (actor) (BRI Productions (production company))

Best International Actor

NOMINEES


Best Actor - Short Film

NOMINEE

Best Texas Actor

WINNER

Best Series Actress

NOMINEE

Best Actress Feature

WINNER

Best Texas Actress

NOMINEES





Best U.S. Actress - Short

NOMINEES


Best Actress - Short Film

NOMINEE

Best Director Short

NOMINEES


Best Director Feature

WINNER

NOMINEES


'Adam Hampton' Award: Directing Actors

WINNER

NOMINEES

Repercussion: Ben Richardson (director) (BRI Productions (production company))

Best Series Director

WINNER

NOMINEES


Best Web Director

NOMINEE

Best Texas Director

NOMINEES

The Bitters Truth: Trey Huguley (director) (Ten House Productions (production company))



Best Webseries Director

WINNER

Best Actor Director

NOMINEE

Best International Director

NOMINEE

Best Produced Screenplay Short

NOMINEE

The Backroom: Albert Fry Jr. (writer/director), Allan K. Edgar (executive producer), Gene Hunt (executive producer), James Perkins (producer) (Ghost Town Film Productions)

Best Short Screenplay

WINNER

NOMINEE

Best Produced Screenplay Feature

NOMINEE

Best Comedy Feature Screenplay

WINNER

Kathryn Gould (writer)
For the screenplay: "Who's Yer Daddy?"

Best Screenplay

NOMINEE

Screenplay

WINNER

Harold L. Brown
Search for Independence

NOMINEES






Best Cinematography

WINNER

NOMINEE

Best Editing Short

WINNER

Cellar Door: Michael Thomas James (editor), Gordon Glenn (editor) (Periscope Post and Audio (post production company))

Best Editing

NOMINEES


Best Music Production

NOMINEE

Best Sci-Fi / Fantasy Short

WINNER

Best World Short

WINNER

Best Micro Short Drama

NOMINEE

Best Texas Micro Short

NOMINEE

Best Dramatic Short

WINNER

Do We Part: Eli Kibrick (writer, director, producer), Elliot Weingarten (producer), Josh Baker (story by/written by)

Best in Show - Short

WINNER

Alternative Math: David Maddox (director) (Ideaman Studios (production company))

NOMINEE

Best Micro Short - Horror

NOMINEES


Best Micro Short Comedy

NOMINEES

The Backroom: Albert Fry Jr. (writer/director), Gene Hunt (executive producer), Allan K. Edgar (executive producer) (Ghost Town Film Productions)

Not Tonight, Dear!: Albert Fry Jr. (writer/director), Allan K. Edgar (executive producer), Wendy Tillery Boling (executive producer)

Best F/X: Short

WINNER

Debbie Lynn: Sean Krumbholz (special makeup effects artist)

NOMINEES


Best Western Short

WINNER

NOMINEE

Best Short Thriller

NOMINEES

Cellar Door: Philip S. Plowden (director), Devon Colwell (writer), Christian Crocker (producer), RoseMary Prodonovich (producer) (Fatal Funnel Films (production company))

Repercussion: Ben Richardson (director), Michael L. King (producer) (BRI Productions (production company))

Best Horror Short

WINNER

NOMINEES


'Randall Greenland' Screenwriters of the Year Award

NOMINEES


Harold L. Brown
Feature Thriller Screenplay 20/20: Search for Independence

Best Texas Micro Comedy

WINNER

NOMINEES

The Bitters Truth: Trey Huguley (producer) (Ten House Productions (production company))

Alternative Math: David Maddox (director) (Ideaman Studios (production company))

Best F/X Feature

WINNER

The 'Tobe' Award - Best Genre Filmmaker

WINNER

Best In Show - Feature

WINNER

Best Web Series Performer (Female)

WINNER

Best International Producer

NOMINEE

Best Comedy Feature Film

WINNER

Best Texas Horror Feature

WINNER

Best Trailer

WINNER

NOMINEES


Producer

WINNER

Best Poster

NOMINEES



Script to Screen Award

WINNER

Best Feature Film

WINNER

Tostevin Award

NOMINEES


Female Filmmaker of the Year

NOMINEES



Best Web Series

WINNER

NOMINEES


Best Horror Feature

WINNER

NOMINEE

The Cursed Man: James L. Perry (director / producer / writer), Keith Rommel (screenplay writer) (Intergalaxy (production company), Intergalaxy Entertainment (distributor))
Semi - Finalist

The "Scarlet Waters" Genre Award

WINNER

Best TV Script

WINNER

Audience Choice

Best World Feature

WINNER

Best Texas Feature

NOMINEE

U.S. Feature

WINNER

Director's Choice

Best Actor

WINNER

Best Produced Screenplay - Short Film

WINNER

Randall Greenland Screenwriter of the Year Award

NOMINEE

Eric Adair Veteran Award

NOMINEE

Jury Prize

US Short Actor

NOMINEE

Best World Director

WINNER

Best Editing Short

NOMINEE

US Thriller Short

NOMINEE

Margaret Ann Garza Jury Prize for Excellence in Acting

NOMINEE

Semi-Finalist

NOMINEE

Screenplay

NOMINEE

Finalist

NOMINEE

Best Screenplay

NOMINEE

Screenwriter of the Year

NOMINEE

Hall Of Fame Award

Hall Of Fame

WINNERS



Jason Alexander (as Outsider Productions), Kenny Pitts (as Outsider Productions), Chad Mathews (as Outsider Productions), Adam Hampton (as Outsider Productions)







Texas Legends Award

The TOBE Award (Best Genre Filmmaker)

NOMINEE

JOPLIN award

WINNER

Audie Murphy Award

WINNER

Tostevin Award

WINNER

Conviction Award

WINNER

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.